Janukovyč opustil Kyjev, Tymošenkovú prepustili z väzenia

0
400

KYJEV 22. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč opustil Kyjev. V sobotu to oznámil opozičný líder Vitalij Kličko a potvrdil tak šíriace sa správy o jeho odchode po týždni násilia. “Odišiel z hlavného mesta,” povedal Kličko na zasadnutí parlamentu.

Zároveň poslancov vyzval, aby prijali rezolúciu vyzývajúcu k okamžitej rezignácii prezidenta po krvavých stretoch medzi políciou a demonštrantami. “Musíme, tak ako žiada ľud, prijať rezolúciu vyzývajúcu na okamžitú Janukovyčovu rezignáciu,” vyhlásil Kličko a dodal, že momentálne je parlament jediným legitímnym orgánom moci. Kde presne sa Janukovyč nachádza, nie je jasné. Kličko tiež navrhol vypísanie predčasných volieb na 25. mája.

Spojenci expremiérky

Rovnako v sobotu rezignoval zo “zdravotných dôvodov” predseda parlamentu Volodymyr Rybak. Jeho rozhodnutie prišlo v čase, keď viacerí poslanci oznámili odchod z Janukovyčovej vládnej Strany regiónov na protest proti neprimeranému použitiu sily proti demonštrantom, ktorého výsledkom sú desiatky obetí na životoch.

Ukrajinskí poslanci už zvolili nového predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova, ktorý je poslancom strany Vlasť a blízkym spojencom expremiérky Julije Tymošenkovej. Bývalú premiérku prepustili v sobotu z väzenia v Charkove. Agentúru AP o tom informovala Tymošenkovej hovorkyňa. Odhlasovanú rezolúciu o prepustení bývalej premérky z väzenia schválil ešte v piatok nový predseda parlamentu.

Obrazom: Piatok v Kyjeve

Prelomová dohoda

Dva dni násilností na Ukrajine, ktoré premenili centrum Kyjeva na vojnovú zónu a vyžiadali si najmenej 77 obetí, zastavila prelomová dohoda medzi prezidentom a opozíciou.

Dohoda priniesla prelomové politické zmeny a splnila mnohé požiadavky demonštrantov. Tisíce z nich však napriek tomu na hlavnom Námestí nezávislosti ostávajú a žiadajú odstúpenie prezidenta Viktora Janukovyča. Podľa korešpondentov BBC je úrad prezidenta nestrážený a opozícia má očividne nad vládnou štvrťou plnú kontrolu.

Cesty vedúce k sídlu prezidenta obsadili demonštranti a brány sú zamknuté, pričom vo vnútri je už len zopár bezpečnostných strážcov.

Zmena ústavy

Ukrajinský parlament v piatok odhlasoval zmenu ústavy do podoby spred roka 2004, keď mala hlava štátu menšie právomoci, ako je to dnes. Zvýšili sa tak právomoci parlamentu, ktorý bude napríklad môcť menovať kľúčových ministrov. Poslanci to hneď využili a odvolali ministra vnútra Vitalija Zacharčenka za použitie neprimeranej sily voči demonštrantom. Parlament navyše odsúhlasil prepustenie uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, ktorá je vo väzbe už vyše dvoch rokov.

Prijaté zmeny sú súčasťou dohody sprostredkovanej EÚ, ktoré podpísal prezident Janukovyč a zástupcovia opozície. Ďalším dôležitým bodom je vytvorenie novej prechodnej koaličnej vlády do desiatich dní od podpisu dohody. Prezidentské voľby sa budú konať po prijatí novej ústavy a po zmene volebného zákona, no nie neskôr než v decembri 2014. Presný termín stanovený nebol

Odporúčame:

Sloboda pre Tymošenkovú, parlament schválil jej prepustenie

Pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave horeli sviečky

Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.