Atény zamorilo intenzívne kúrenie drevom

0
430

ATÉNY 23. decembra (WEBNOVINY) – Grécke úrady v pondelok ponúkli rodinám s nízkym príjmom v určité dni elektrickú energiu zdarma potom, ako chudobní obyvatelia miest začali masovo kúriť drevom a hladina smogu v gréckych mestách sa tak neznesiteľne zvýšila.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že dokončilo plán, ktorého vypracovanie oznámilo v novembri. Jeho cieľom je poskytnúť energie obyvateľom zdarma v dňoch, keď smog presiahne úroveň škodlivosti.

Úrady to oznámili potom, ako sa počas víkendu hladiny smogu opäť zvýšili a hustý smog zahalil oblohu v hlavnom meste Atény a ďalších gréckych mestách. Hladina smogu na severných predmestiach Atén dosiahla dvojnásobok normálu, čo úrady označili za alarmujúce.

Pre dlhovú krízu a tvrdé reformy, ktoré majú pomôcť vláde splatiť pôžičky európskych inštitúcií a Medzinárodného menového fondu s cieľom vyhnúť sa krajine bankrotu, sa zvýšili poplatky na energie, čo viedlo mnohých Grékov vrátiť sa ku kúreniu lacnejším drevom. Následný smog obsahuje oxid siričitý, oxid uhoľnatý a ďalšie karcinogény škodlivé pre ľudský organizmus.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.