Atentátnik na Františka Ferdinanda má mať v Belehrade pomník

0
579

BELEHRAD 23. januára (WEBNOVINY) – Bosniansky Srb Gavrilo Princip, atentátnik zo Sarajeva, by mal na 100. výročie začatia prvej svetovej vojny dostať v Belehrade pamätník.

Srbský denník Večernje novosti vo štvrtok uviedol, že Principov pamätník postavia na návrh vlády do júna v pevnosti Kalemegdan. Identickú kópiu pamätníka by mali vystaviť aj v Srbmi obývanej časti východného Sarajeva, napísal denník.

Princip, člen bosnianskej študentskej organizácie Mladá Bosna a skupiny Čierna ruka, ktorá sa zasadzovala o zjednotenie Bosny a Srbska, dňa 28. júna 1914 zastrelil rakúskeho arcivojvodu a následníka trónu Františka Ferdinanda a jeho manželku. Táto tragická udalosť sa považuje za zámienku k vypuknutiu prvej svetovej vojny.

Gavrilo Princip nikdy nemal v Srbsku pamätník napriek tomu, že Srbi považujú jeho čin za hrdinstvo a mnohé štátne školy tu ešte stále nesú jeho meno.

Vlády Srbska a Republiky srbskej, jednej z dvoch entít federatívnej Bosny a Hercegoviny, sa dohodli, že výročie začatia prvej svetovej vojny si pripomenú spoločne. Konkrétne kroky zatiaľ nezverejnili.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.