Armáda letecky bombarduje sýrske mestá, zomierajú civilisti

0
346

DAMASK 23. novembra (WEBNOVINY) – Armáda sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada uskutočnila v sobotu v kľúčovom meste Aleppo (Halab) niekoľko leteckých náletov, pri ktorých zahynulo najmenej 40 ľudí.

Počas jedného náletu však sýrske lietadlá "omylom" zaútočili na miestne trhovisko a namiesto povstalcov údajne zabili 15 civilistov.

Podľa Sýrskej organizácie na monitorovanie ľudských práv so sídlom v Británii sa najsmrteľnejší útok odohral severne od Aleppa v mestečku al-Bab, kde zomrelo 22 osôb.

Objavili sa tiež správy, že v rovnaký deň sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdár prežil pokus o atentát.

K intenzívnym bojom v Sýrii prichádza v čase, keď sa medzinárodné spoločenstvo snaží zástupcov rozdrobenej sýrskej opozície presvedčiť, aby sa zúčastnili na blížiacej sa mierovej konferencii vo švajčiarskej Ženeve.

Podujatie nazvané Ženeva 2 má nadviazať na podobnú konferenciu z júna 2012, keď svetové mocnosti podporili myšlienku prechodnej vlády v Sýrii. Sýrska opozičná koalícia už dávnejšie oznámila, že sa na pripravovanej mierovej konferencii zúčastní, iba ak al-Asad odovzdá moc a nebude sa môcť zúčastniť na tvorbe budúcej vlády.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.