Antisemitizmus je podľa Židov na vzostupe, chcú podporu

0
375

LONDÝN 8. novembra (WEBNOVINY) – Antisemitizmus v Európe je podľa Židov v posledných rokoch na čoraz väčšom vzostupe. S odvolaním sa na prieskum Agentúry pre základné práva (FRA) patriacej do štruktúr Európskej únie o tom v piatok informuje spravodajský portál britskej stanice BBC.

Výskum uskutočnili na vzorke 5 847 Židov žijúcich v Belgicku, vo Francúzsku, v Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Lotyšsku, Švédsku a vo Veľkej Británii. V týchto krajinách žije až 90 percent Židov obývajúcich územie EÚ.

Až 76 percent opýtaných si myslí, že antisemitizmus za posledných päť rokov narástol. Drvivá väčšina respondentov sa stotožňuje aj s názorom, že odpor voči Židom narastá aj vo virtuálnom svete internetu. Výskumníci sa respondentov pýtali aj na to, či pre antisemitizmus zvažujú emigráciu. Až 26 percent pritom odpovedalo áno – najviac, takmer 50 percent, v Maďarsku.

FRA vo svojej správe konštatuje, že problémom by sa "okamžite" mala zaoberať celá únia. Vyzýva preto najvyšších predstaviteľov EÚ, aby sa Židov verejne zastávali.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.