Antarktický ľad povolil, ľadoborec Snežný drak je voľný

0
473

PEKING 7. januára (WEBNOVINY) – Čínsky ľadoborec, ktorý v piatok uviazol v antarktickom ľade, sa v utorok dokázal vyslobodiť z ľadového zovretia.

Plavidlu Snežný Drak sa podľa čínskych médií podarilo dostať na otvorené more. Pomohol mu aj vietor, ktorý rozhnal niekoľko metrov hrubé ľadové kryhy.

Snežný drak tak môže ukončiť svoju misiu, ktorej cieľom bolo vyslobodiť 52 ľudí z ruskej výskumnej lode. Z čínskeho plavidla ešte vo štvrtok odletel vrtuľník, ktorý ich previezol na austrálsku loď.

Akademik Šokaľský sa vymanil

Už aj ruskej výskumnej lodi Akademik Šokaľský sa v utorok podarilo vyslobodiť z ľadu, v ktorom uviazla ešte na Vianoce pri pobreží Antarktídy.

Akademik Šokaľský sa pomaly plaví vrstvou ľadu vďaka trhline. Kapitán lode Igor Kiseľov informoval, že vietor zmenil smer na západ a rozohnal ľadové kryhy. Plavidlu sa podľa neho podarilo posunúť vyše 20 námorných míľ, počasie je však nepriaznivé a panuje hustá hmla.

Na palube lode sa nachádza 22 členov posádky. Pasažierov evakuovala helikoptéra čínskeho Snežného draka a na palube austrálskeho ľadoborca Aurora Australis sa už plavia domov.

Na pomoc uviaznutým plavidlám vyslali americký ľadoborec Polar Star schopný prerážať ľad s hrúbkou až vyše šesť metrov. Jeho prítomnosť už však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude potrebná.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.