Amerických vojakov presunú na južné pobrežie Japonska

0
427

TOKIO 27. decembra (WEBNOVINY) – Úrady japonského ostrova Okinawa v piatok potvrdili dohodu o definitívnom presunutí kontroverznej americkej vojenskej základne z husto zaľudnenej časti územia na pobrežie.

Tu by mali vzniknúť nové priestory pre členov americkej armády, čím by sa mal vyriešiť dlhodobý spor medzi Tokiom a Washingtonom. Jeho príčinou bola hlboká nespokojnosť japonského obyvateľstva s prítomnosťou a správaním sa vojakov USA.

Tento krok je víťazstvom aj pre vládu premiéra Šinza Abého, ktorý v stredu Okinawe prisľúbil veľkú finančnú podporu na najbližšie roky.

Časť obyvateľstva ostrova, dejiska ťažkých japonsko-amerických bojov počas druhej svetovej vojny, však so zrušením prevádzky na leteckej základni Futenma a jej presunom na južné pobrežie spokojná nie je a žiada úplný odchod Američanov z ostrova.

Odsun približne 9000 amerických vojakov má byť súčasťou rozsiahlejšieho plánu zameraného na zmiernenie napätia medzi oboma krajinami týkajúceho sa americkej vojenskej prítomnosti na Okinawe. Tú Američania obsadili v roku 1945 počas jedného z najkrvavejších bojov druhej svetovej vojny a vybudovali tu vojenskú základňu.

Obyvatelia žijúci v jej okolí sa však dlhodobo sťažujú na hluk, znečisťovanie ovzdušia a násilné incidenty. Washington tvrdí, že základňa je dôležitá pre obranu Japonska, ktoré sa vzdalo svojej armády po druhej svetovej vojne. Na jeho území sa nachádza 47-tisíc amerických vojakov, z ktorých viac ako polovica je umiestnená práve na Okinawe. Washington ju považuje za strategickú aj pre jej polohu voči Číne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.