Al-Kájda sa hlási k zavraždeniu francúzskych novinárov

0
362

PARÍŽ 7. novembra (WEBNOVINY) – Francúzska vláda vo štvrtok označila za "hodnoverné" tvrdenia, podľa ktorých príslušníci severoafrickej odnože al-Kájdy cez víkend v Mali zavraždili dvojicu francúzskych novinárov. Skupina s k činu prihlásila prostredníctvom stredajšieho vyhlásenia, ktoré zverejnila jedna z tlačových agentúr v Mauritánii.

Podľa vyjadrenia francúzskeho ministra zahraničných vecí Laurenta Fabiusa informácie preverujú, francúzski predstavitelia však už predtým vyhlásili, že za vraždou 57-ročnej Ghislaine Dupontovej a 55-ročného Clauda Verlona stoja "teroristické skupiny". Dvojicu v sobotu zajali a následne zastrelili v meste Kidal na severovýchode Mali po tom, ako sa stretli s hovorcom tamojších tuarégskych separatistov.

Organizácia Al-Kájda v islamskom Magrebe vo svojom vyhlásení uviedla, že likvidácia novinárov bola pomstou Francúzom za ich "novú križiacku výpravu" v niekdajšej kolónii, čo je narážkou na zásah proti povstaniu islamistov na severovýchode Mali. Telá Dupontovej a Verlona našla niekoľko hodín po únose francúzska vojenská hliadka približne 12 kilometrov východne od Kidalu.

Západoafrická republika Mali sa stále spamätáva z prevratu na prelome marca a apríla 2012, ktorý otvoril cestu ovládnutiu severovýchodu krajiny separatistami. Vojenský puč bol dôsledkom povstania Tuarégov, situáciu však využili moslimskí radikáli, ktorí na severovýchode vyhlásili vlastný štát. Francúzsko v januári poslalo do svojej bývalej kolónie vojakov, aby zastavili postup islamistov na Bamako.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.