Agentúra Standard & Poor’s znížila rating Európskej únie

0
523

BRUSEL 20. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia musí hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, nakoľko sa k tomu zmluvne zaviazalo jej 28 členských štátov.

Zhoršenie úverovej dôveryhodnosti európskeho spoločenstva preto znamená chybný krok ratingovej agentúry Standard & Poor’s (S&P), uviedla v piatok Európska komisia (EK).

“Komisia nesúhlasí s názorom S&P, že rozpočtové záväzky členských štátov sú v prípade naplnenia stresového scenára spochybniteľné. Všetky členské štáty poskytli vždy, a to aj počas krízy, očakávané príspevky do rozpočtu v plnom rozsahu a včas,” uviedol vo vyhlásení európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Dôveryhodnosť EÚ sa zhoršila

Medzinárodná ratingová agentúra S&P znížila rating dlhodobých záväzkov Európskej únie na úroveň AA+ zo stupňa AAA. Svoj piatkový krok odôvodnila rastúcim napätím pri vyjednávaniach o rozpočte.

Hodnotenie úverovej spoľahlivosti EÚ agentúra zhoršila po tom, ako v uplynulých mesiacoch znížila ratingy viacerých členských krajín únie. “Podľa nášho názoru celková dôveryhodnosť 28-člennej Európskej únie sa zhoršila,” uviedla S&P vo vyhlásení.

Agentúra uviedla, že rokovania o rozpočte EÚ sa stali spornejšie, čo podľa nej signalizuje rastúce ohrozenie podpory únie zo strany niektorých členských krajín.

Zhoršila sa súdržnosť

S&P konštatovala, že súdržnosť medzi členskými krajinami EÚ sa zmenšila a niektorí by mohli odmietnuť prispievať do rozpočtu únie na proporčnej báze.

Negatívny výhľad ratingu Európskej únie agentúra pridelila už v januári 2012 a odvtedy zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Francúzska, Talianska, Španielska, Malty, Slovinska, Cypru a Holandska.

Ratingová agentúra poznamenala, že po tom, ako v novembri zhoršila hodnotenie Holandska, zostalo v rámci únie iba šesť členských krajín s ratingovou známkou na najvyššom stupni AAA.

Európska únia si môže požičiavať vo svojom mene. K decembru 2013 podľa údajov S&P mala úvery v sume 56 mld. eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.