Agentúra Moody’s zvýšila ratingy Španielska

0
550

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service zlepšila rating záväzkov Španielska na Baa2 zo stupňa Baa3 a pridelila mu pozitívny výhľad. Agentúra tiež krajine zlepšila rating krátkodobých záväzkov na Prime-2 zo stupňa Prime-3.

Agentúra pozitívne hodnotí pokrok španielskej ekonomiky pri nastolení väčšej rovnováhy a udržateľnejšieho rastového modelu, ktoré podporujú štrukturálne opatrenia zamerané na zlepšenie zahraničnej konkurencieschopnosti krajiny a znižovanie dlhovej záťaže domácej ekonomiky.

Španielsko tiež podľa agentúry pokročilo pri implementácii štrukturálnych reforiem, a to obzvlášť trhu práce a verejného dôchodkového systému, realizuje štrukturálne opatrenia v oblasti rozpočtu a reformuje fiškálny rámec pre regionálne vlády. Pozitívne tiež na rating krajiny vplýva reštrukturalizácia bankového systému. Tieto snahy Madridu podporujú očakávania agentúry Moody’s, že krajina si v strednodobom horizonte zapíše silnejší a udržateľnejší rast a zlepší odolnosť verejných financií.

Pokles nákladov na požičiavanie si na trhu pre Španielsko podľa agentúry odzrkadľuje kroky Európskej centrálnej banky (ECB), značné zlepšenie stavu španielskej ekonomiky a sériu vládnych štrukturálny a fiškálnych opatrení. Španielska dôveryhodnosť však zostáva obmedzená slabou výkonnosťou v oblasti rozpočtu, ktorá je výsledkom stále vysokého rozpočtového deficitu na úrovni 7 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013 a vysokého dlhu na úrovni 94 % HDP, ktorý má podľa agentúra dosiahnuť svoj vrchol až v roku 2016, a to 102 % HDP.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.