Postavenie duchovných je nedôstojné, upozorňujú evanjelici

0
497

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Postavenie duchovných v našej spoločnosti je podľa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) nedôstojné.

Zástupcovia ECAV upozornili na rokovaní so zástupcami Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, že mesačné platy evanjelických duchovných sa pohybujú v rozmedzí 321 eur u začínajúcich kaplánov po 505 eur u farárov odchádzajúcich do dôchodku. Pritom priemerná mesačná mzda v národnom hospodárstve je 805 eur a priemerná mesačná mzda vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca je 1016 eur.

Zástupcovia ECAV poukázali aj na rozpor dvoch nariadení vlády. “Kým jedno predpisuje minimálnu mzdu 352 eur, druhé nariadenie vlády stanovuje stupnice základných platov duchovných v rozpore s prvým nariadením,” uvádza ECAV pričom upozorňuje, že hrubá mzda niektorých funkcií, napríklad kaplánov či diakonov, tak nedosiahne ani po započítaní hodnostného príplatku či prípadného príplatku za vyšší výkon nariadením vlády stanovenú minimálnu mzdu. ECAV tiež ministerstvo upozornila, že vek odchodu do dôchodku sa zvyšuje, ale platový postup, ktorý závisí od praxe, tento moment nezohľadnil.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.