Aby búrka nebola nočnou morou. Zásady chovania sa počas búrky

0
457
Aby búrka nebola nočnou morou. Zásady chovania sa počas búrky
Aby búrka nebola nočnou morou. Zásady chovania sa počas búrky

Letné búrky sú pre niekoho osviežením a pre iných strach vyvolávajúcim javom. Pozorovať búrku z bezpečného úkrytu je fascinujúcou záležitosťou. Búrka je všetko iné len nie fascinujúca pre ľudí, ktorí sa nachádzajú vonku, najmä v horách. Silný vietor, dážď a k tomu blesky dokážu napáchať škody na majetku a ublížiť človeku. Poznáte pravidlá, ako chrániť pred búrkou seba a majetok?

V meste ste v relatívnom bezpečí, ale radšej sa ukryte

V meste ste chránení vďaka okolitým budovám a hromozvodom. Napriek tomu by ste si mali dávať pozor na silný vietor, ktorý môže uvoľniť časti strechy alebo vyvrátiť stromy. Preto je lepšie, keď sa počas veternej smršti schováte do budovy. Avšak ani doma nemusíte byť absolútne v bezpečí. Mali by ste sa zdržiavať ďalej od okien a kovových predmetov. Bezpečnejšie je, keď vypnete elektrospotrebiče a budete sa od nich držať čo najďalej. Niekedy príde búrka rýchlo a nečakane. Aby ste neboli prekvapení a nepripravení, kúpte si meteostanicu. Domáca meteostanica s vonkajšími senzormi vás vopred upozorní na všetky výkyvy počasia. Meteostanice sa dajú pripojiť na váš mobilný telefón, takže o počasí budete informovaní aj mimo domova.

V horách je búrka mimoriadne nebezpečná

Iná situácia ako v meste nastáva počas búrky v horách. Opäť platí pravidlo, že by ste mali v prvom rade hľadať úkryt. Stačí aj prístrešok pre zvieratká. Ak sa vám nepodarí skryť, tak hľadajte nižšie položené miesta ďalej od skál. Vhodným miestom na prečkanie búrky a bleskov sú jamy či výmole. Sadnite si na niečo, čo vás odizoluje – na bundu alebo batoh, schúľte sa. Nezabudnite od seba odhodiť všetky železné veci. Nikdy by ste sa nemali schovávať pod vysoký strom alebo pred búrkou utekať. Vhodným úkrytom nie je ani stan. Pozor na situácie, kedy sa nachádzate priamo vo vode. Počas búrky je nutné z vody urýchlene vyliezť. Naopak v bezpečí ste vo svojom automobile, ktorý pred bleskom dokonale chráni.

Pred búrkou chráňte aj svoj majetok

Meteostanica presne monitoruje silu vetra a predpovedá počasia na niekoľko dní vopred. V prípade, že vás upozorní na prichádzajúci silný vietor a búrku, tak sa snažte vozidlo preparkovať ďalej od stromov a od budov. Vozidlá bývajú po búrke zničené popadanými vetvami, celými stromami alebo časťami uletenej strechy i okien. Už sme spomínali, že počas búrky je lepšie všetky elektrospotrebiče odpojiť zo zásuvky. Pozatvárajte okná, a ak máte dom so záhradou, upevnite všetky veci, ktoré by mohol vietor odniesť.