Zotavovanie v eurozóne je stále veľmi neisté, tvrdí člen ECB

0
380

ILustračné foto: SITA/AP Photo/Michael ProbstFRANKFURT 14. januára (WEBNOVINY) – Zotavovanie ekonomiky eurozóny je stále veľmi neisté a krehké a je hlavnou európskou výzvou v roku 2014. Vyhlásil to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Yves Mersch.

"Vo veľmi neistom oživení vidím stále veľkú výzvu pre tento rok. Ekonomické zotavovanie v Európe stále stojí na vratkých nohách," povedal Mersch. Zároveň vyzval krajiny, ktoré si to môžu dovoliť, aby investovali do infraštruktúry.

Hoci vyslovene nepoukázal na Nemecko, práve ono čelí kritike, že za poslednú dekádu znížilo výdavky na infraštruktúru. Podľa ekonomického inštitútu DIW výdavky nemeckej vlády na takéto projekty klesli na 1,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 2 % v roku 1999. Nachádzajú sa tak výrazne pod priemerom EÚ na úrovni 2,5 % HDP.

K problematike malých a stredných podnikov Mersch povedal, že niektoré z nich trpia problémami s financovaním. Navrhuje založenie databázy, ktorá by posudzovala úverové riziko malých a stredných podnikov. Zopakoval tiež svoju výzvu na väčšie používane cenných papierov krytých aktívami (ABS) ako nástroja na financovanie týchto spoločností.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.