Záchranári ratovali českého turistu po páde v Malej Fatre

0
425

POPRAD 2. februára (WEBNOVINY) – Horskí záchranári zasahovali v nedeľu v Malej Fatre. Pomoc potreboval 37-ročný český turista, ktorý si pri zostupe z Veľkého Rozsutca poranil členok a nebol schopný samostatne pokračovať ďalej.

Na mieste zasahovali šiesti záchranári Horskej záchrannej služby z Malej Fatry, ktorí zraneného turistu ošetrili a nohu mu zafixovali vákuovou dlahou. Záchranári zraneného turistu pomocou rakúskeho vozíka transportovali na Podžiar a odtiaľ na terénnom aute k domu horskej služby. Na ďalšie vyšetrenie odišiel zranený turista v sprievode svojich známych, informovala Horská záchranná služba.

V sobotu zasahovali aj záchranári z Nízkych Tatier. Tu potreboval pomoc 19-ročný litovský lyžiar, ktorý spadol v Školskom žľabe a vážne si poranil nohu. Lyžiara s podozrením na zlomeninu stehennej kosti záchranári ošetrili a nabalili do vákuového matraca. Pomocou lán ho vytiahli zo žľabu a transportovali k domu horskej služby v Jasnej, kde ho odovzdali privolanej posádke Rýchlej zdravotnej pomoci.

Horská záchranná služba aj v tejto súvislosti upozorňuje lyžiarov na nedostatok snehu vo voľnom teréne mimo umelo zasnežených zjazdoviek. Pozor si treba dávať hlavne na kosodrevinu a skaly, ktoré nie sú dostatočne prekryté snehom. Pri páde hrozia lyžiarom vážne zranenia, keďže snehu je málo a lyžiari padajú priamo na tvrdý podklad.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.