Slováci sa registrujú pred cestou do nebezpečných krajín

0
206

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Čoraz viac Slovákov využíva možnosť dobrovoľne sa zaregistrovať na stránke ministerstva zahraničných vecí pred vycestovaním do nebezpečných krajín. Celkový počet registrovaných však vlani v porovnaní s predminulým rokom klesol, a to z 18 614 na 16 830.

Zlepšenie využívania systému

“Trend v registrovaní slovenských občanov v roku 2013 je charakteristický nárastom počtu registrovaných občanov cestujúcich do krajín so zvýšeným bezpečnostným rizikom, a naopak, poklesom počtu registrovaných občanov cestujúcich do krajín s nižším, resp. malým bezpečnostným rizikom,” povedali agentúre SITA z tlačového odboru rezortu diplomacie.

Pred cestou do Chorvátska sa napríklad v roku 2012 registrovalo 1 604 ľudí, minulý rok už len 717 občanov. Viac Slovákov sa však registrovalo pred vycestovaním do Afganistanu (z deväť v roku 2012 stúpol ich počet na 145 v roku 2013), do Albánska (zo 43 na 119), Thajska (z 532 na 838), Tuniska (z 1 205 na 1 460), Izraela (z 191 na 334), Nigérie (z desať na 20) či Líbye (zo štyroch na 13). Podľa rezortu diplomacie tak v ostatných rokoch došlo ku kvalitatívnemu zlepšeniu využívania systému zo strany občanov.

Ťažkosti v zahraničí

Ministerstvo na možnosť zaregistrovať sa upozorňuje pravidelne. “Každý rok stúpa počet občanov, ktorí sa v zahraničí dostávajú do ťažkostí, či už ide o prírodné a živelné katastrofy, priemyselné, ekologické a technické havárie, pandémie a epidémie, sociálno-spoločenské krízy, organizovaný zločin, terorizmus alebo ozbrojené konflikty,” tvrdí rezort zahraničia.

Ľudí, ktorí sa na stránke ministerstva zaregistrujú, môžu v prípade krízových situácií upozorniť formou SMS či telefonicky. “Na základe údajov z registračného formulára môžu tak zastupiteľské úrady Slovenskej republiky v zahraničí v takýchto prípadoch poskytnúť rýchlu pomoc občanom v núdzi,” pripomína ministerstvo na svojej stránke.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.