Virtuálna mena Bitcoin prudko oslabila

0
468

NEW YORK 11. februára (WEBNOVINY) – Hodnota virtuálnej meny bitcoin výrazne klesla po tom, čo burza Mt. Gox pre technické problémy zastavila výbery. Mena v pondelok podľa údajov spoločnosti oslabila na 595,74 USD, čo bolo o 14 % menej ako piatkový záver a prechodne klesla až na úroveň 500 USD. Mt. Gox so sídlom v Tokiu je podľa agentúry Reuters najznámejšou burzou pre obchodovanie s virtuálnou menou.

Kurz začal oslabovať v piatok po tom, čo burza uviedla, že pre bližšie nešpecifikované technické problémy dočasne zastavuje niektoré výbery. V pondelok spoločnosť spresnila, že pracuje na odstránení softvérovej chyby, ktorá umožňuje podvody pri obchodovaní s menou. Do vyriešenia problému budú výbery podľa prevádzkovateľa burzy pozastavené.

Bitcoin je virtuálna mena, ktorú v roku 2009 navrhol Satoshi Nakamoto. Ide o takzvanú kryptomenu, keďže overovanie transakcií a tvorba meny závisí na komplikovaných matematických výpočtoch. Bitcoin funguje ako sieť, kde sa transakcie šíria medzi jednotlivými aplikáciami nainštalovanými na počítačoch užívateľov. Niektoré z nich majú na starosti overovanie, iné ich len preposielajú ďalej. Medzi prijímateľom a odosielateľom nie je postavená banka, ani žiadna inštitúcia. Virtuálna mena sa dá použiť na nákup tovaru a služieb, no dá sa vymeniť aj za iné meny.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.