Viete správne sedieť za volantom auta?

0
1150

Správna pozícia za volantom býva často neprávom prehliadaná. Pritom môže mať pozícia vodiča za volantom kľúčový podiel na následkoch dopravnej nehody. Nielen, že vodič, ktorý správne sedí za volantom, dokáže vozidlo lepšie ovládať, ale má aj lepší výhľad z vozidla. Správna vodičská pozícia tiež napomáha k  fungovaniu pasívnych bezpečnostných prvkov, medzi ktoré patria čelné, kolenné, bočné a ďalšie druhy airbagov. Poďme sa teda pozrieť, ako by si mal vodič nastaviť správne svoju sedačku v Opel Grandland, aby dokázal zvýšiť svoju ale u bezpečnosť ostatných cestujúcich.

Ako si nastaviť sedadlo?

Začnime u výškovom nastavení sedadla. Podľa rád expertov by mal vodič sedieť tak vysoko, ako je to len možné. Nad hlavou by mu malo zostať miesto zhruba na šírku jedného palca. Vyššou pozíciou za volantom sa vodičovi dostane lepšieho výhľadu z vozidla, čím sa zvyšuje bezpečnosť celej posádky. Sedadlo by malo byť v takej vzdialenosti od pedálov, v ktorej vodič dokáže pohodlne stlačiť plyn brzdu aj spojku tak, aby jeho noha bola stále čiastočne ohnutá a nie úplne vystretý. Sklon operadla v Opel Astra by mal byť pre vodiča dostatočne pohodlný, rozhodne by ale nemal za volantom ležať. Pri natiahnutí rúk by mal mať vodič na volante položené zápästia. Mnoho sedadiel v dnešnej dobe disponuje aj nastaviteľnou bedrovou podperou, ktorá by mala prirodzene kopírovať tvar chrbtice.

Nezabúdajte na bezpečnostné pásy

Zabúdať by sme nemali ani na správne výškové nastavenie bezpečnostných pásov. Pás v žiadnom prípade nesmie prísť do kontaktu s krkom vodiča. Mali by prechádzať cez kľúčnu kosť. Rozhodne by však nemali vodiča nejako obmedzovať v pohybe.