Video: Severokórejská loď opustila Panamu, prevážala zbrane

0
365

PANAMA 16. februára (WEBNOVINY) – Panamská vláda v sobotu potvrdila, že v júli zadržaná severokórejská loď opustila prístav v Panamskom prieplave a nabrala smer Kuba. Stalo sa tak po takmer mesiac od zaplatenia vysokej pokuty udelenej za ilegálny obsah nákladu lode.

Vláda komunistickej krajiny musela za plavidlo zaplatiť 666-tisíc dolárov. Panamu spolu s loďou opustilo aj 32 členov posádky, traja vrátane kapitána však povolenie na odchod nedostali.

Odporúčame aj:

Kim zaplatil Paname pokutu, vykúpil svoju loď

Severokórejská loď v Paname dostala pokutu milión dolárov

Panamský minister zahraničných vecí Fernando Nunéz totiž tvrdí, že iba títo traja muži, ktorých zadržiavajú na bývalej americkej základni Fort Sherman, vedeli o skutočnej povahe nákladu.

Za pašovanie kubánskych zbraní, ktoré panamská kontrola objavila na palube ich lode, im hrozí 12 rokov väzenia. Úrady informovali, že na palube objavené zbrane pôjdu spolu so zhabaným cukrom na predaj.

Nákladnú loď zadržali v júli pri vstupe do Panamského prieplavu pre podozrenie z pašovania drog. Našli však kubánske zbrane, ktoré vláda v Havane označila za zastarané a boli údajne odoslané do Severnej Kórey na opravu.

Plavidlo okrem iného prevážalo aj časti raketového systému, časti sovietskych stíhačiek MiG-21 či rôzne vojenské vozidlá. Všetko bolo ukryté pod tonami cukru. Na Severokórejčanov sa vzťahuje zbrojné embargo, ktoré na nich uvalila Bezpečnostná rada OSN v reakcii na raketové a jadrové testy.

Podľa záznamov OSN za posledné dva roky využili strategický, 80 kilometrov dlhý Panamský prieplav prepájajúci Atlantický a Tichý oceán iba štyri lode patriace KĽDR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.