Protivládni demonštranti ukončili blokádu kyjevskej radnice

0
294

KYJEV 16. februára (WEBNOVINY) – Protivládni demonštranti v nedeľu po viac ako dvoch mesiacoch ukončili okupáciu radnice v hlavnom meste Ukrajiny. Urobili tak v reakcii na schválenú amnestiu, ktorá oslobodzuje od obvinení účastníkov násilných protivládnych zhromaždení.

Do pondelka však museli opustiť vládne budovy a uvoľniť komunikácie. Maskovaní muži vo vnútri budovy však varovali pred prípadným návratom v prípade nedodržania podmienok amnestie. Predstavitelia opozície zároveň potvrdili, že aktivisti súhlasili aj s ukončením blokády niektorých ciest vedúcich k parlamentu a úradu vládu.

Odporúčame aj:

Ukrajinská vláda pustila spoza mreží všetkých demoštrantov

Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie

Slováci musia byť pri Ukrajine nestranní, tvrdí minister

Ukrajina odložila dohodu s EÚ, Slovensko je prekvapené

Premiér Fico váha v otázke Ukrajiny, upozorňujú frešovci

Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

Niektoré barikády v centre Kyjeva však zostávajú na svojom mieste. Na dnes je navyše naplánovaná ďalšia veľká opozičná demonštrácia v metropole postsovietskej krajiny. Tamojšie úrady ešte v piatok prepustili všetkých viac ako 230 zadržaných demonštrantov a aktivistov.

Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom Viktorom Janukovyčom, ktorý koncom novembra nepodpísal dohody s EÚ.

Krátko na to vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí kontroverznej legislatívy, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania a ktorú parlament neskôr zrušil. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.