0
492

BOSTON 29. novembra (WEBNOVINY) – Piatkový duel zámorskej hokejovej NHL medzi Bostonom a New York Rangers (3:2) rozhodol v tretej tretine kapitán Bruins Zdeno Chára. Tridsaťšesťročný obrovitý slovenský zadák si na svoje konto pripísal šiesty gól v aktuálnom ročníku.

Okrem presného zásahu Chára aj asistoval Bradovi Marchandovi na úvodný gól zápasu a zaznamenal aj hetrik Gordieho Howea, keď k presnému zásahu a prihrávke pridal aj pästný súboj v tretej tretine s Brianom Boyleom. Cháru po zápase vyhlásili za jeho prvú hviezdu. “Medvede” prehrávali 1:2, napokon však zvíťazili 3:2.

Boston prvýkrát od sezóny 2008/2009 získal aspoň bod v desiatich zápasoch doma v rade a jeho hráči si napravili chuť po najhoršej prehre v ročníku, keď v stredu neuspeli v Detroite 1:6. “Po tom dueli sme sa cítili veľmi zle. Bola to jedna z tých nocí, počas ktorých nám nič nevychádzalo. Detroit hral vtedy skutočne dobre a zaslúžene vyhral. Myslím si, že dnes sme sa výrazne zlepšili a odohrali dobrý zápas. Už v prvej tretine sme mali množstvo dobrých šancí, ktoré sme nevyužili. Držali sme sa našej taktiky, hrali tvrdo a dávali do zápasu energiu a emócie. Každý odviedol dobrú prácu,” uviedol Zdeno Chára a o pästnej výmene s Boyleom dodal: “Je to súčasť hry, skrumáže pred bránkou sú časte. Obaja sme iba reagovali na dianie v danej chvíli.” Bruins ukončili 101-zápasovú sériu Rangers s minimálne bodom, ak viedli po dvoch tretinách.

Tímy slovenských brankárov prehrali

Philadelphia si na domácom ľade poradila s Winnipegom tesne 2:1. V drese “letcov” sa objavil v zostave prvýkrát od 7. novembra aj slovenský obranca Andrej Meszároš, ktorý odohral necelých trinásť minút a pripísal si štyri trestné minúty. Víťazný gól si pripísal do štatistík Sean Couturier, ktorý sa presadil vo vlastnom oslabení.

Tímy oboch slovenských brankárov Jaroslava Haláka a Petra Budaja v bohatom piatkovom programe prehrali. Halák sa do bránky v stretnutí v San Jose postavil od 21. minúty, keď nahradil Briana Elliotta za stavu 0:4. V ďalšom priebehu išlo priamo na Slováka devätnásť striel, zastavil ich osemnásť. Jeho zákroky aspoň čiastočne vrátili Blues do hry proti rozbehnutým Sharks. Hetrik dosiahol Brent Burns.

St. Louis prehralo prvýkrát po piatich zápasoch, San Jose natiahlo sériu víťazstiev na štyri. “Pred zápasom som sa necítil práve najlepšie. Na Deň vďakyvzdania sa človek trocha prejedol a dnes sme nemali rozkorčuľovanie. Od úvodu sme preto jazdili naplno a bojovali, aby sme sa dostali do správneho rytmu,” tvrdil Burns.

Peter Budaj prehral v šiestom štarte druhý duel v sezóne, prvý po samostatných nájazdoch. Vo Washingtone prehral jeho Montreal 2:3, štvorzápasovú sériu prehier Capitals ukončil v rozstrele Michail Grabovskij vo štvrtej sérii. “Boli sme v zápase aktívnejší, ale súper nám dal šťastné góly, čo však neznižuje jeho výkon. Pri prvom inkasovanom góle nastala chyba pri mojej komunikácii so spoluhráčmi, urobil som zlé rozhodnutie. Pri druhom inkasovanom góle som ešte tečoval puk, ale nedokázal ho vytlačiť. Výsledok je pre mňa sklamaním. Washington má zručný tím a dnes vyťažil maximum zo svojich šancí,” povedal Peter Budaj.

Sekera nenastúpil pre zranenie

Brankár Jimmy Howard sa proti New York Islanders (5:0) tešil z osemnásteho čistého konta kariéry, keď kryl 29 striel hráčov súpera. Tomáš Tatar strávil v akcii necelých 14 minút. Red Wings zdolali Islanders prvýkrát od 30. januára 2007. Odvtedy šesťkrát vyhrali hráči ostrovanov. V riadnom hracom čase sa Detroit proti Islanders tešil prvýkrát od 28. novembra 2003.

Nulu si pripísal aj Marc-Andre Fleury z Pittsburghu, ktorý vychytal tretí shutout v sezóne a 26. v kariére. Potreboval na to 21 zásahov proti strelám hráčov Tampy Bay. Jubilejný 700. bod kariéry v NHL dosiahol Sidney Crosby, ktorý v zápase dvakrát asistoval. Richard Pánik odohral 15:27 min a Fleuryho ohrozil jednou strelou.

Crosby prekonal hranicu 700 bodov

Kanadský hokejový útočník Sidney Crosby dosiahol 700. a 701. bod kariéry v NHL. Z aktívnych hráčov sa mu podarilo prekonať sedemstovku najrýchlejšie, potreboval na to 497 stretnutí. Rodák z Cole Harbour v Novom Škótsku má priemer 1,41 bodu na zápas. V NHL strelil 251 gólov a pridal 450 asistencií. V tejto sezóne nazbieral 36 bodov (13+23) v 27 dueloch.

Crosby v piatok na ľade Tampy Bay dosiahol tri asistencie, jeho druhá bola 700. bodom v kariére. “Sú to všetko pekné čísla, ale hrám najmä preto, aby som vyhrával zápasy. Je krásne, ak sa radujete z úspechu. Toto sú len tie malé individuálne veci, z ktorých sa tešíte krátko. Z víťazstiev máte väčšiu radosť,” povedal Crosby.

Na 8. miesto historických tabuliek kanonierov sa dostal Čech Jaromír Jágr, ktorý dosiahol 692. gól kariéry pri výhre 5:2 na ľade Caroliny. New Jersey ukončilo sériu troch prehier. Andrej Sekera na duel nenastúpil pre zranenie. Devils o výhre rozhodli štyrmi gólmi v tretej tretine a vrátili Hurricanes stredajšiu prehru. “Musíte si neustále veriť a dúfať, že nájdete cestu k víťazstvu. Dnes sme o to bojovali a dokázali nájsť cestu pre dosiahnutie gólov,” povedal Jágr. Až jedenásta séria nájazdov rozhodla o osude zápasu medzi Dallasom a Chicagom. Uspel v nej Ben Smith a Blackhawks si pripísali piaty triumf v rade. Marián Hossa a Michal Handzuš nebodovali v drese víťazov.

Colorado predstihlo Minnesotu v tabuľke Západnej konferencie po výhre 3:1 vo vzájomnom zápase. Na oba tímy čaká v sobotu odveta v Denveri. Wild nevyhrali trikrát po sebe. V ich drese sa do akcie vrátil Zach Parise. Pôvodne mal pre zranenie nohy vynechať minimálne dva týždne, napokon hral po absenciách vo dvoch stretnutiach. “Nehrali sme dobre, chýbala nám tvrdšia hra do tela. Strácali sme zbytočne veci. Súperovi sme víťazstvo uľahčili,” tvrdil Parise. Po piatich neúspešných stretnutiach sa tešili z výhry hráči Buffala, v 38. sekunde predĺženia proti Torontu rozhodol o víťazstve Sabres 3:2 Christian Ehrhoff. Po zranení sa do zostavy Anaheimu vrátil Saku Koivu a dvoma asistenciami sa podieľal na výhre 5:2 nad Calgary.

Jágr sa už dotiahol na Yzermana a ohrozuje Messiera

Český hokejista Jaromír Jágr už figuruje na 8. mieste historickej tabuľky kanonierov zámorskej NHL. V piatkovom zápase proti Caroline strelil už 692. gól kariéry a dotiahol sa na doteraz ôsmeho Stevea Yzermana. V predchádzajúcom súboji s Hurricanes sa odpútal od bývalého spoluhráča a učiteľa v Pittsburghu Maria Lemieuxa. Jágr teraz ohrozuje siedmeho Marka Messiera, ktorý v rokoch 1979 až 2004 strelil 694 gólov.

“Nemám dôvod niekoho naháňať v historických štatistikách. Nie je to môj cieľ. Užívam si hru so spoluhráčmi, zápasy i náš herný systém. Teším sa z našej hry, góly sú jej výsledkom,” povedal po stretnutí pre nhl.com Jágr. Najlepší európsky kanonier histórie NHL sa v piatok dostal v 57. min sám pred brankára Warda a prekonal ho opakovanou strelou pod brvno.

Zo Slovákov je najvyššie na 29. mieste Stan Mikita, ktorý počas kariéry strelil 541 gólov, štyridsiaty Peter Bondra dosiahol 503 presných zásahov. Na 57. pozícii figuruje Peter Šťastný (450 gólov) a o dve priečky nižšie Marián Hossa (444).

Výsledky piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Philadelphia – Winnipeg 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 1. Hartnell, 26. Couturier – 53. Michael Frolík (Scheifele, M. Stuart)
Andrej Meszároš (Philadelphia) odohral 12:47 min, mal 2 strely a 4 trestné minúty.

Boston – New York Rangers 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
Góly: 12. Marchand (CHÁRA, L. Eriksson), 42. P. Bergeron (Marchand, Boychuk), 52. CHÁRA (Krejčí) – 14. Rick Nash (B. Richards, Hagelin), 15. McDonagh (Brassard, Callahan)
Zdena Cháru (Boston) vyhlásili za prvú hviezdu zápasu, odohral 19:50 min, strelil 1 gól, pridal 1 asistenciu, mal 2 strely a 7 trestných minút.

Anaheim – Calgary 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Góly: 13. Vatanen (Cogliano, S. Koivu), 14. Perry (Lovejoy, Yonkman), 24. Penner (Getzlaf, Bonino), 29. Cogliano (Winnik, S. Koivu), 52. Penner (Getzlaf, Perry) – 26. D. Jones (Šmíd, Bouma), 33. D. Jones

New York Islanders – Detroit 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Góly: 8. Helm (Alfredsson, B. Smith), 37. Helm (Cleary, J. Ericsson), 41. Alfredsson (B. Smith), 47. Nyquist (Franzén, N. Kronwall), 57. Alfredsson (Abdelkader, N. Kronwall)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:46 min a mal 3 strely.

San Jose – St. Louis 6:3 (4:0, 0:1, 2:2)
Góly: 1. B. Burns (Marleau, Couture), 4. J. Thornton (Pavelski, Couture), 10. B. Burns (J. Thornton, T. Hertl), 12. Wingels (Couture, Braun), 53. B. Burns (Pavelski, D. Boyle), 60. Hertl (B. Burns, J. Thornton) – 32. I. Cole (J. Schwartz, Polák), 43. Backes (D. Roy, Steen), 52. J. Schwartz (Sobotka, Polák)
Jaroslav Halák (St. Louis) chytal od 21. min, mal 18 úspešných zákrokov.

Tampa Bay – Pittsburgh 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 7. Kunitz (Crosby, Letang), 49. B. Sutter (Crosby, J. Jokinen), 59. Kunitz (Malkin, Crosby)
Richard Pánik (Tampa) odohral 15:27 min, mal 1 strelu.

Washington – Montreal 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 26. Fehr (Grabovskij), 55. Grabovski (Fehr, Brouwer), rozhodujúci sam. nájazd Grabovskij – 16. Briere (Plekanec, B. Gionta), 27. Plekanec (B. Gionta, Jemelin)
Peter Budaj (Montreal) mal 24 úspešných zákrokov.

Minnesota – Colorado 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 36. Heatley (Niederreiter, Haula) – 4. Hejda (Landeskog, MacKinnon), 25. MacKinnon (Landeskog, E. Johnson), 60. Landeskog (Cliche)

Carolina – New Jersey 2:5 (0:1, 2:0, 0:4)
Góly: 22. Skinner (R. Murphy, Riley Nash), 27. J. Staal (Faulk, Hainsey) – 19. Fayne (Zubrus, Jágr), 49. Loktionov (Brunner, Ryder), 53. Henrique (Gelinas, A. Greene), 54. Zubrus (Merrill, Jágr), 57. Jágr (Zajac)

Columbus – Edmonton 4:2 (1:0, 3:0, 0:2)
Góly: 8. Johansen (Atkinson, Calvert), 24. Anisimov (Calvert, Ťutin), 31. Foligno (Jenner, Johansen) – 51. Gagner (Hemský, Grebeškov), 56. Perron (Eberle, Nugent-Hopkins)

Buffalo – Toronto 3:2 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 – 1:0)
Góly: 28. Moulson (Leino, Myers), 39. Adam (Girgensons, Ehrhoff), 61. Ehrhoff (Myers, Leino) – 3. Kessel (Bozak, Gardiner), 31. Kuľomin (T. Smith)

Dallas – Chicago 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 17. Peverley (Horcoff) – 48. Sharp (Keith), rozhodujúci sam. nájazd B. Smith
Michal Handzuš odohral 12:12 min, Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 18:02 min a mal 2 strely.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.