Vchodové dvere nie sú len prechodom do domácnosti, ale aj ochranou pred nebezpečenstvom

0
1151

Dvere majú niekoľko základných funkcií, pričom nejde len o prechod medzi exteriérom a domácnosťou. Spĺňať by mali isté bezpečnostné kritériá, vďaka ktorým sa budete dobre cítiť nielen cez deň, ale aj v noci. Zabúdať však netreba ani na dizajn, ktorý by mal ladiť so zvyškom  domu.

Výber správnych dverí je nie vždy jednoduchý

Je veľmi pravdepodobné, že sa pri výbere nových vchodových dverí poriadne zapotíte. Dôvodom je, že si budete musieť odpovedať na veľké množstvo otázok ohľadom ich veľkosti, materiálu, bezpečnosti, dizajnu, funkcií a iných. V každom prípade, nie je dobré sa rozhodovať sám, ale využiť rady odborníkov. Tí majú s dverami veľké skúsenosti a presne vedia, čo ktorý výrobok dokáže. Medzi prvými otázkami bude, z akého materiálu by mali byť vchodové dvere. Na výber je ich niekoľko, no každý z nich sa odlišuje a má svoje pozitíva či negatíva. Základom však je, aby boli rovnaké ako okná, inak by nehnuteľnosť vyzerala smiešne. Ak máte doma napríklad drevené eurookná, je potrebné k nim zladiť aj dvere. Na výber je aj plast, ktorý je u nás stále najpredávanejší. Dôvodom je nielen cena, ale aj dobrá kvalita a tepelno-izolačné vlastnosti. Veľkým negatívom je jeho ekologickosť, s ktorou sa snaží bojovať celá planéta. Ak ste z tých, ktorí plasty odmietajú, vchodové dvere môžete mať aj hliníkové alebo oceľové. Výnimočné nie je ani kombinovanie viacerých materiálov, vďaka čomu získate požadovanú kvalitu aj dizajn. Veľmi častou voľbou je spojenie hliníka a dreva, ktoré z vnútornej strany pôsobí hrejivo a prírodne. Súčasťou sú aj rôzne doplnky ako tesnenie, kovanie, poštová schránka alebo klopadlá. Tie je dobré nechať namontovať priamo u výrobcu, aby ste dvere nepoškodili a neznehodnotili.

Nezabúdajte na bezpečnosť

Veľmi dôležitým faktorom vchodových dverí je aj ich bezpečnosť. Slúžiť by nemali len ako prechod do domácnosti, ale mali by aj čo to vydržať. Častou nepríjemnosťou býva vlámanie, na ktoré sa dá pripraviť. Čo sa týka úrovne zabezpečenia, vchodové dvere sa delia do šiestich tried. V prípade najvyššej možnej bezpečnosti, je vhodné vybrať dvere so širšou výplňou, vrstevnými sklami, bezpečnostnými pántmi, lepšou zámkovou vložkou a minimálne trojbodovým uzamykacím systémom. Ľudia sa už stále viac zaujímajú aj o požiarnu bezpečnosť, ktorú dokážu zabezpečiť len protipožiarne dvere. Na to, aby bola zaručená ich funkcia a spoľahlivosť je potrebné nechať ich namontovať odborníkom, ktorý s nimi má dostatočné skúsenosti. Tento typ dverí je podľa stavebného  zákona nutné osadiť do špeciálnej zárubne, čo nezvládne každý. Prenechajte túto špeciálnu úlohu iným a vy si ich budete vychutnávať v plnej kvalite.