V štátnych nemocniciach sa budú valorizovať platy

0
520

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Zamestnancom 24 koncových a špecializovaných nemocníc sa od polovice januára budú valorizovať mzdy.

Ako informoval predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) Anton Szalay, s Asociáciou štátnych nemocníc sa dohodli na valorizácii základnej zložky mzdy, dosiahnutej zamestnancom k 30. septembru 2013 o 4 percentá.

Valorizácia sa nedotkne všetkých

Navyšovať sa bude od 15. januára toho roka. Dohoda je obsiahnutá v dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa (KZVS) z roku 2012.

"Valorizácia sa nedotkne tých zamestnancov, ktorých mzda bola v rokoch 2012 a 2013 zvýšená na základe osobitných zákonov, upravujúcich odmeňovanie lekárov, zubných lekárov, sestier a pôrodných asistentiek," vysvetlil Szalay.

Za dôležité považuje v rámci dohody i to, že zamestnávatelia garantujú úroveň minimálnych mzdových nárokov sestier a pôrodných asistentiek dosiahnutú ku koncu uplynulého roka.

V zdravotníctve ide o tímovú prácu

SOZ dlhodobo zastáva názor, že v zdravotníctve ide o tímovú prácu všetkých profesií, a preto nie je možné žiadnu skupinu zvýhodniť na úkor ostatných. Podľa Szalaya bolo cieľom vyjednávačov zmierniť neopodstatnené rozdiely v odmeňovaní medzi zamestnancami jednotlivých profesií v univerzitných, fakultných a špecializovaných zdravotníckych zariadeniach.

"Máme eminentný záujem, aby o pacientov v našich nemocniciach bolo stopercentne postarané, aby dostávali zdravotnú starostlivosť aj ďalšie služby v potrebnej kvalite, preto je táto informácia o zvyšovaní platov pozitívna a verím, že nie posledná“, konštatovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Ako dodala, podpis dodatku je pozitívnym signálom, nakoľko profesie, ktorých sa zvýšenie týka, sú pre každodenný chod nemocníc nenahraditeľné a potrebné. Podľa údajov rezortu v roku 2012 zarábali iní zdravotnícki pracovníci vo fakultných a univerzitných nemocniciach v priemere 783 eur, sestry a pôrodné asistentky si na výplatných páskach našli v priemere 1 016 eur a lekári zarábali priemerne 2 500 eur.

KZVS má platnosť do konca apríla toho roka. Odborári sa chcú pustiť do ďalšieho vyjednávania po tom, čo pripravia nový návrh kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na nastávajúce obdobie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.