V Soči zatkli dve členky Pussy Riot, vraj kradli

0
424

MOSKVA 18. februára (WEBNOVINY) – Dve bývalé členky ruskej pankovej skupiny Pussy Riot v utorok prepustili na slobodu niekoľko hodín po tom, ako ich zadržali v dejisku zimných olympijských hier v ruskom Soči.

Odporúčame aj:

Rusko začína proces s kritikmi Putina, jedného mučili

Nadežda Tolokonnikovová uviedla v utorok na Twitteri, že ju spolu s ďalšou aktivistkou Mariou Aljochinovou zatkli v centre stredomorského mesta Soči, kde sa práve konajú zimné olympijské hry, a obvinili ich z lúpeže. Hovorca medzinárodného olympijského výboru Mark Adams pre nemeckú tlačovú agentúru dpa povedal: “Čakáme na oficiálne potvrdenie, zdá sa však, že je to prípad pre miestne úrady.”

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť ———-> TU

Aľochinová informovala o svojom zadržaní prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

“Pricestovali sme sem v nedeľu a celý čas nás zatýkajú. Dokonca aj keď jazdíme v našom aute, alebo sa prechádzame ulicami. Hľadajú si akékoľvek zámienky na naše zatýkanie,” povedala reportérom Tolokonnikovová. Policajti ju spoločne s Aľochninovou údajne zadržali na desať hodín po tom, ako uskutočnili bližšie nešpecifikovaný “politický protest”.

Vo februári 2012 členky Pussy Riot vtrhli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy, kde zaspievali “modlitbu” proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou.

Aľochinovú a Tolokonnikovovú následne odsúdili za výtržníctvo na dva roky vo väzení, na slobodu sa však nakoniec dostali predčasne na základe decembrovej amnestie pri príležitosti 20. výročia vzniku ruskej ústavy.

Dvojica sa chce v budúcnosti venovať boju za práva väzňov prostredníctvom vlastnej organizácie Zóna práva. Punková skupina Pussy Riot vydala vyhlásenie, podľa ktorého už Aľochinovú s Tolokonnikovovou nepovažuje za svoje členky, keďže sa vzdali niekdajšieho radikálneho aktivizmu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.