Tender na bratislavskú odťahovku sa nepáči NOVA, preskúma ho

0
524

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Hnutie NOVA žiada preskúmať tender na odťahovú službu v bratislavskom Starom Meste. Preto v utorok na Úrade pre verejné obstarávanie podali podnet na preskúmanie tejto zákazky, podľa nich totiž pri tendri bol minimálne dvakrát porušený zákon o verejnom obstarávaní. Agentúru SITA o tom informoval podpredseda hnutia NOVA Gábor Grendel. Úrad pre verejné obstarávanie podľa jeho hovorcu Jána Mažgúta zatiaľ tento podnet neeviduje.

Verejné obstarávanie na odťahovanie vozidiel na komunikáciách v správe Starého Mesta vyhlásila vlani spoločnosť Staromestská a.s., ktorej hlavným akcionárom je mestská časť Staré Mesto. Tender za takmer 1,5 milióna eur vyhrala spoločnosť Car Towing a.s. NOVA však upozorňuje, že víťazná spoločnosť bola jediným účastníkom tendra.

A práve tu bol podľa hnutia NOVA porušený zákon o verejnom obstarávaní. „Ak bola predložená len jedna ponuka a verejný obstarávateľ nezruší použitý postup zadávania zákazky, je povinný zverejniť odôvodnenie, prečo použitý postup nezrušil,“ cituje zákon o verejnom obstarávaní Grendel. Ako dodal, v prípade tendra na odťahovú službu v Starom Meste obstarávateľ takéto zdôvodnenie nezverejnil.

Nemajú pochyby o porušení zákona

Staromestská a.s. podľa hnutia NOVA porušila aj ďalší bod zákona o verejnom obstarávaní. Obstarávateľ totiž víťaza tendra vyberal v elektronickej aukcii a tú podľa zákona nemožno začať skôr ako dva dni odo dňa odoslania výzvy na účasť v elektronickej aukcii. Výzva na účasť v elektronickej aukcii v prípade tendra na odťahovú službu v Starom Meste bola odoslaná účastníkom súťaže v sobotu 14. decembra 2013 a samotná súťaž bola v pondelok 16. decembra 2013, upozornil Grendel. „Zákon o verejnom obstarávaní bol evidentne porušený, o tom niet pochýb. Otázne je len, či úmyselne. Doterajšie správanie sa vedenia mestskej časti naznačuje, že to nemusí byť náhoda,“ dodal Grendel.

Staré Mesto sa voči tvrdeniam Grendela ohradilo. „V prvom rade, elektronickú akciu, týkajúcu sa technickej realizácie odťahov, robila obchodná spoločnosť Staromestská, a.s., a nie Mestská časť Bratislava-Staré Mesto alebo starostka samotná,“ reagovala hovorkyňa Starého Mesta Alexandra Obuchová.

Verejná obchodná súťaž sa podľa nej nezačala elektronickou aukciou, ale jej zverejnením. Obstarávateľ Staromestská, a.s., zverejnil oznámenie o začatí verejnej obchodnej súťaže 17. októbra 2013 v Európskom vestníku a vo Vestníku verejného obstarávania. Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania zverejnil 19. októbra. Lehota na vypracovanie a predkladanie ponúk bola podľa Obuchovej stanovená na 46 dní. V stanovenej lehote sa do súťaže prihlásil jediný uchádzač, ktorý splnil podmienky a ako jediný mal právo zúčastniť sa na následnej elektronickej aukcii.

Mesto sa bráni, že len šetrilo

Ide o postup stanovený novelou z roku 2013, z ktorej vyplýva, že obstarávateľ musí uskutočniť elektronickú aukciu aj v prípade, že sa na súťaži zúčastňuje iba jeden uchádzač, dodala Obuchová. „Výzva na účasť vo výberovom konaní do elektronickej aukcie bola zaslaná dňa 14. decembra 2013 a aukčné kolo sa uskutočnilo 16. decembra 2013. Vzhľadom na to, že právo zúčastniť sa na elektronickej aukcii mal iba jediný uchádzač, nedodržanie lehoty dvoch pracovných dní medzi výzvou na účasť v elektronickej aukcii a samotnou elektronickou aukciou nemohlo mať v žiadnom prípade vplyv na výsledok verejného obstarávania,“ poznamenala.

Napriek tvrdeniam Grendela zákon o verejnom obstarávaní podľa Obuchovej neukladá povinnosť zrušiť aukciu s jediným účastníkom, ale stanovuje to ako možnosť, ak by to bolo nevýhodné pre obstarávateľa. „V elektronickej aukcii bolo ušetrených 10 percent finančných prostriedkov oproti ponúknutej cene v pôvodnej ponuke,“ ukončila.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.