V Poprade slávnostne otvorili Národné tréningové centrum

0
265

POPRAD 5. novembra (WEBNOVINY) – Medzištátnym futbalovým zápasom reprezentácií Slovenska a Maďarska do 15 rokov v utorok slávnostne otvorili nové Národné tréningové centrum v Poprade.

"Som presvedčený, že skôr ako o rok tu budeme znova a otvoríme aj druhú etapu a budeme tu mať jeden špičkový štadión, zodpovedajúci kritériám UEFA," povedal počas utorňajšieho otvorenia prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Prezident slovenského futbalu verí, že už onedlho sa bude v Poprade hrať špičkový futbal, keďže tu budú hrávať aj slovenské reprezentácie.

Utorňajším slávnostným otvorením tréningového centra sa ukončila prvá etapa jeho výstavby. V rámci tejto etapy sa kompletne zrekonštruovala pôvodná tribúna popradského futbalového štadióna, s celým zázemím. Unikátom popradského tréningového centra je podľa Kováčika prírodný trávnik vyhrievaný geotermálnou vodou z neďalekého Aquacity Poprad.

V rámci tejto etapy spoločnosť Aquacity Poprad zrekonštruovala vnútorné priestory bývalej ubytovne, ktorá sa zmenila na hotel. Počas výstavby boli podľa Kováčika asi najväčšie technické problémy, ako bolo napríklad vybudovanie vodovodnej prípojky popod rieku. Prvá etapa rekonštrukcie popradského štadióna stála 2,1 mil. eur. Peniaze na zriadenie Národného tréningového centra získal futbalový zväz z UEFA.

Obrazom: Otvorenie Národného tréningového centra Poprad

Pribudnú ďalšie plochy

V druhej etape pribudnú okolo celej hracej plochy tribúny. Kapacita tréningového centra presiahne 5 000 divákov. Táto etapa sa už bude budovať zo štátnych prostriedkov, v rámci projektu Rekonštrukcia a obnova futbalových štadiónov.

V ďalšej etape pribudnú pri hlavnej hracej ploche ďalšie dve tréningové ihriská a ďalší vyhrievaný trávnik. Na ich výstavbu chce futbalový zväz získať prostriedky aj z UEFA. S druhou etapou plánuje futbalový zväz začať už v marci budúceho roku. Hotová by mala byť v júli až auguste 2014. Popradský štadión bude po dokončení druhej etapy spĺňať kategóriu 3 podľa pravidiel UEFA, takže by sa tu mohla podľa správcu centra Michala Mertinyaka predstaviť aj slovenská reprezentácia.

O tom, že druhé Národné tréningové centrum, po Senci, bude v Poprade, rozhodlo podľa Kováčika niekoľko argumentov. "Dôležitý bol súhlas šéfa Východoslovenského futbalového zväzu Richarda Havrillu, že Poprad je to miesto, ktoré je fajn. Máme tu letisko, máme tu Tatry, máme tu Aquacity. To sú tie hlavné dôvody," povedal Kováčik.

Otvorenie Národného tréningového centra v Poprade podľa primátora Antona Danka znamená veľa pre šport v Poprade. "Aj keď na druhý pokus, ale vyšlo nám to. Myslím si, že sme našli profesionálneho a seriózneho partnera Slovenský futbalový zväz," povedal Danko.

Chcú prilákať špičkové tímy

Okrem športu bude mať podľa Danka toto centrum nielen športový význam, ale bude prínosom aj pre rozvoj cestovného ruchu. "Po dokončení druhej aj tretej etapy sa Poprad zaradí medzi absolútnu špičku, čo sa týka športového vyžitia," dodal Danko. Nové Národné tréningové centrum budú využívať aj futbalisti FK Poprad. Popradčania majú podľa zmluvy nárok absolvovať jeden tréning týždenne a majstrovské zápasy v Národnom tréningovom centre.

Významnou mierou sa na výstavbe Národného tréningového centra podieľala aj spoločnosť Aquacity Poprad. "Plánujeme cez Anglicko letné predsezónne kempy, aby mohli slovenské tímy hrať proti špičkovým tímom," uviedol spolumajiteľ Aquacity Poprad Jan Telensky. Už v generálke sa na popradskom trávniku predstavili minulý týždeň hráči do 17 rokov Manchester United a Sparty Praha. Podľa Telenského Slovenský futbalový zväz a Aquacity sú "jedna ruka".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.