Slovenskí hokejisti sa stretli prvýkrát v olympijskej sezóne

0
332

Zľava: Tréner reprezentácie Vladimír Vůjtek a Milan Bartovič počas tlačovej konferencie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) s prezentáciou nového "olympijského" dresu, v ktorom budú slovenskí reprezentanti hrať na ZOH 2014 v Soči. Bratislava, 5. november 2013. Foto: SITA/Ján SlovákBRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia sa stretla prvýkrát v olympijskej sezóne 2013/2014, pred odchodom na Nemecký pohár do Mníchova absolvuje krátku prípravu v Bratislave. Slováci nastúpia v Mníchove od piatka 8. novembra do nedele 10. novembra postupne proti výberom USA (16.30), Nemecka (16.15) a Švajčiarska (13.15).

V pozícii asistenta absolvuje premiéru na reprezentačnej lavičke Vladimír Országh. Novým mužom v realizačnom tíme je lekár Vladimír Lupták.

Trénerovi Vladimírovi Vůjtkovi sa v utorok popoludní v Bratislave hlásilo 24 hokejistov – dvaja brankári, osem obrancov a štrnásť útočníkov. Nováčikmi v tíme sú Popradčan Tomáš Sýkora, Zvolenčan Peter Zuzin a Banskobystričan Lukáš Handlovský.

Na Slovákov čaká kvalitná prvá medzinárodná previerka v sezóne 2013/2014. "Švajčiari sú vicemajstri sveta, Nemci boli na šampionáte o bod za nami a bojovali sme s nimi dlho o štvrťfinále. O kvalitách amerického výberu netreba pochybovať. Myslím, že to bude dobrý turnaj a chceme na ňom dosiahnuť dobré výsledky. Dôležitá bude aj hra," uviedol Vladimír Vůjtek, ktorý musel oproti pôvodným zámerom urobiť vo výbere pár zmien.

Najsilnejšiemu výberu zabránili zranenia

Oproti pôvodnej nominácii mu pre zranenia slabín vypadli útočník HC Košice Marek Svatoš a Ján Sýkora z Plzne.

Najskúsenejším mužom výberu je obranca Tomáš Starosta so 126 reprezentačnými zápismi. "Na Nemecký pohár sme chceli zobrať najlepší európsky výber, ale opäť nám to prekazili zranenia. Chýbať nám budú najmä obrancovia Graňák s Barankom, ktorí sa doliečujú," informoval tréner Vladimír Vůjtek, ktorý počas prípravy v Bratislave bude mať k dispozícii na brankársky post aj Adama Nagya z Trenčína. Mladý gólman však do Mníchova nepocestuje.

Reprezentačný kouč už má predstavu o nominácii na zimné olympijské hry. Turnaj v Mníchove by mu mohol napovedať o výkonnosti hráčov, ktorí sú na hrane olympijskej nominácie. "Za dva roky sme ich už dostatočne spoznali. Vieme, čo od koho môžeme očakávať," priznal Vladimír Vůjtek.

Zmena oproti klubovému stereotypu

Nováčikovia Peter Zuzin (vľavo) a Lukáš Handlovský na zraze nominovaných hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie pred Nemeckým pohárom 2013. Bratislava, 5. november 2013. Foto: SITA/Ján SlovákHráči sa tešili na utorňajší reprezentačný zraz, bude to pre nich menšia zmena oproti klubovému stereotypu. Ako boj o miestenky na olympijské hry však Nemecký pohár nevnímajú.

"Je to v podvedomí, že je olympijská sezóna. Snažím sa však sústrediť na výkony v klube. Vždy, keď som zdraví, prídem rád reprezentovať. Nepripúšťam si tlak, že sa bojuje o olympijské miestenky," tvrdí útočník Tomáš Záborský.

Až deň pred zrazom sa o nominácii dozvedel útočník Lukáš Handlovský z Banskej Bystrice. Pozvánku do reprezentácie mu potvrdil jeho klubový tréner Vladimír Országh. "Som rád, že som dostal miesto v tíme. Bude to lepšie, ako len doma trénovať," tvrdí Lukáš Handlovský. Pozitívne naladený prišiel aj útočník Tomáš Sýkora z Popradu: "Nemám veľké oči, ale pre mňa ako mladého hráča je dobré, že som sa dostal do reprezentácie."

Premiéra v reprezentácii čaká aj na asistenta Vladimíra Országha. "Teším sa na spoluprácu s trénerom Vladimírom Vůjtkom i jeho asistentom Petrom Oremusom. Verím, že skúsenosti z medzinárodného ľadu prenesiem aj do klubu v Banskej Bystrici. Nedá sa síce všetko aplikovať v našich podmienkach, ale pokúsim sa prebrať čo najviac. Na olympijské hry som sa nedostal ako hráč, teraz však mám šancu ako tréner," uviedol Vladimír Országh, ktorý bude mať pri tíme na starosti sledovanie hry súperov.
Slovenský tím sa bude v Bratislave pripravovať do štvrtka, keď sa autobusom vydá na cestu do Mníchova.

Nominácia slovenskej hokejovej reprezentácie na Nemecký pohár 2013 (8. – 10. novembra 2013 v Mníchove):

Brankári: Ján Laco (Donbass Doneck, Ukr., 19/0), Rastislav Staňa (CSKA Moskva, Rus., 60/0).

Obrancovia: Marek Ďaloga (HC Pardubice, ČR, 21/0), Kristián Kudroč (Sibir Novosibirsk, Rus., 35/3), Branislav Mezei (Víťaz Podoľsk, Rus., 62/0), Peter Mikuš (HK Hradec Králové, ČR, 19/1), Michal Sersen (HC Slovan Bratislava, 68/4), Tomáš Starosta (Jugra Chanty-Mansijsk, Rus., 126/5), Ivan Švarný (Medveščak Záhreb, Chorv., 60/1), René Vydarený (HK Hradec Králové, ČR, 99/5).

Útočníci: Milan Bartovič (HC Slovan Bratislava, 66/17), Lukáš Handlovský (HC ´05 Banská Bystrica, 0/0), Marcel Hossa (Dinamo Riga, Lotyš., 106/26), Michel Miklík (HC Slovan Bratislava, 49/10), Juraj Mikúš (HC Slovan Bratislava, 68/15), Branko Radivojevič (HC Slovan Bratislava, 117/20), Dávid Skokan (HC Slavia Praha, ČR, 2/0), Rastislav Špirko (Spartak Moskva, Rus., 26/3), Andrej Štastný (HC Slovan Bratislava, 9/0), Tomáš Surový (Dinamo Minsk, Biel., 98/17), Tomáš Sýkora (HK Poprad, 0/0), Radoslav Tybor (HC Pardubice, ČR, 12/1), Tomáš Záborský (Salavat Julajev Ufa, Rus., 22/6), Peter Zuzin (HKM Zvolen, 0/0).

Realizačný tím: Otto Sýkora (generálny manažér), Vladimír Vůjtek (tréner), Peter Oremus (asistent trénera), Vladimír Országh (asistent trénera), MUDr. Vladimír Lupták (lekár), Igor Andrejkovič (video tréner), Samuel Petráš (výstrojový manažér), Michal Malina (masér), Branislav Prokop (fyzioterapeut).

Program Nemeckého pohára 2013 v Mníchove:
Piatok 8. novembra: USA – SLOVENSKO (16.30), Nemecko – Švajčiarsko (20.00)
Sobota 9. novembra: Nemecko – SLOVENSKO (16.15), Švajčiarsko – USA (19.45)
Nedeľa 10. novembra: SLOVENSKO – Švajčiarsko (13.15), USA – Nemecko (16.45)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.