Tréner Vůjtek sa vrátil z Ameriky, na ZOH chce hrať aj Šatan

0
377

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek dostal od Ľubomíra Višňovského počas svojej zámorskej inšpekčnej cesty súhlas so štartom na budúcoročných zimných olympijských hrách v Soči. Skúsený obranca ho kormidelníkovi národného tímu SR tlmočil počas osobného stretnutia v New Yorku.

Odporúčame aj:

Zlá správa z KHL, brankár Staňa má zápal pľúc

Video: Súboj slovenských obrancov v NHL vyhral Zdeno Chára

Brankár Halák má dôveru Hitchcocka a bude chytať

Dobrou správou je aj pozitívne stanovisko oboch brankárov pôsobiacich v NHL Jaroslava Haláka a Petra Budaja.

"Videli sme tri zápasy a v hre niekoľko našich hráčov. S niektorými sme hovorili osobne, s ďalšími telefonicky. Nepodarilo sa mi spojiť s obrancom Sekerom a útočníkmi Pánikom a Kopeckým. Budeme im volať zo Slovenska. V USA sme sa telefonicky spojili s oboma brankármi – majú záujem reprezentovať. Jaro Halák chytá dosť a má dôveru trénera. Peter Budaj je v poriadku a hovorí, že sa mu chytá dobre. Aj keď chytá málo, ale výborne. Obaja sú pripravení," prezradil po prílete na Slovensko tréner Vladimír Vůjtek, ktorý môže do Soči nominovať troch brankárov. "Všetci traja, s ktorými rátame, súhlasili s tým, že pôjdu v akejkoľvek pozícii," dodal.

Višňovský chodí k špecialistovi

V New Yorku sa hlavný kouč slovenského výberu stretol nielen s Višňovským, ale aj s útočníkom Miroslavom Šatanom, ktorý je stále bez klubu.

"S Višňovským a Šatanom sme sa stretli na dlhšej spoločenskej schôdzke, kde sme si vyjasnili určité veci. Ľubo chce reprezentovať na ZOH a vôbec nediskutoval o tom, že by necestoval. Má veľký záujem, to isté aj Miro Šatan. On však nehrá a čas beží. Ak by sa termín nominácie posunul, čas by hral s nami aj s Mirom. Mali by sme viac možností," informoval Vůjtek.

Úspešný kormidelník reprezentácie SR následne doplnil: "Ľubo chodí každý pondelok na kontrolu k špecialistom a tí mu zatiaľ neodporučili trénovať. Necíti sa úplne dobre, ako po otrase mozgu. Olympiáda v Soči bude možno jeho posledná akcia v reprezentácii a chce tam uspieť."

S Miroslavom Šatanom sa Vůjtek nezhováral o možnostiach pôsobenia na klubovej úrovni. "Sám si uvedomuje, že musí hrať, lebo čas beží. Ak by začal hrať v Európe už počas najbližšieho víkendu, tak sa to môže stať, že dostane pozvánku na decembrovú reprezentačnú akciu. Všetko je dané tým, či začne hrať a v akej bude forme. Ak nebude mať klub, nepôjde na ZOH," doplnil 66-ročný rodák z Klimkovíc.

Vůjtek videl v akcii aj Tatara

Ešte pred New Yorkom smerovali kroky Vladimíra Vůjtka do Bostonu, kde sledoval duel medzi Bostonom a Columbusom.

"Videli sme Cháru s Gáboríkom. Nemali sme veľa času hovoriť s nimi, pretože obaja odlietali na ďalší zápas. Iba sme prehodili pár slov pred ich odletom. Marián sa navyše zranil v poslednom striedaní a povedal by som, že dosť vážne, pretože koleno je vždy vážne zranenie. Bol z toho nešťastný. Obaja sa tešia na olympiádu a veria, že budú zdraví," pokračoval tréner reprezentácie SR.

Radosť Vůjtkovi robí dvojica mladíkov v NHL – útočníci Tomáš Tatar a Richard Pánik. S Tatarom sa skúsený kouč stretol osobne v New Yorku a videl dve jeho stretnutia – jedno na vlastné oči a druhé v televízii.

"Hral veľmi dobre, v druhej formácii na pravom krídle. Je dosť často nasadzovaný a myslím si, že si získal pozíciu v mužstve. Tešíme sa z toho a je to pre nás prínos. Pôsobenie v Detroite si chváli, dobre sa mu tam spolupracuje, vzali ho medzi seba," informoval úspešný tréner a doplnil: "S Tatarom a Pánikom sme počítali od začiatku, že budú reprezentovať na olympiáde. Potešilo nás, že hrajú pravidelne a hrajú dobre. Bude to mladá krv, ktorá do mužstva musí prísť."

V hre o Soči je aj Jurčo

Záverečnou zastávkou inšpekčnej cesty bolo Chicago. Tam sa Vůjtek stretol s Mariánom Hossom a Michalom Handzušom, ale ani jedného z nich nevidel priamo v zápase.

"Obaja sú zranení. S Mariánom sme hovorili len na štadióne, pretože ráno odlietal s klubom preč a chcel sa trochu venovať rodine. S Mišom sme boli na večeri a prebrali sme všetky problémy. Myslím si, že to bol veľmi plodný rozhovor. Je to rozumný človek a vie, čo má robiť. V klube na neho netlačia a chcú ho nechať úplne doliečiť. Vyzerá to ešte na dvojtýždňovú pauzu,"

Zložitá situácia je u obrancu Andreja Meszároša a uvedomuje si to aj kouč výber SR: "Andrej nehrá a hľadá riešenie svojej situácie, agenti rokujú s klubom. Tam musíme počkať, ako sa situácia vyvinie," informoval Vůjtek.

V hre pre Soči 2014 je aj mladík Tomáš Jurčo, ktorý v NHL ešte nehral, no vynikajúce výkony predvádza vo farmárskej AHL v mužstve Grand Rapids Griffins.

"Nie sme s ním v kontakte, ale sledujeme ho. Sme radi, že sa mu darí a má dobrú formu. Podľa správ by nemal byť problém s jeho uvoľnením, pretože majú zmluvu s NHL. Pre ďalších hráčov z nižších súťaží olympiáda neprichádza do úvahy, možno májové MS," dodal skúsený kouč slovenského mužstva.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.