Toyota evidovala päťnásobný nárast zisku

  0
  609

  TOKIO 4. februára (WEBNOVINY) – Japonský výrobca automobilov Toyota po viac než päťnásobnom náraste kvartálneho zisku zlepšil svoju celoročnú prognózu. Na výsledky počas troch mesiacov do konca decembra pozitívne vplýval slabší japonský jen a silné globálne tržby, informovala skupina v utorok.

  Zisk dosiahol 525,4 miliardy japonských jenov (JPY), čo predstavuje dramatický nárast z úrovne 99,9 miliardy JPY v rovnakom kvartáli predchádzajúceho roka. Tržby medziročne vzrástli o 24 % na 6,585 bilióna JPY.

  Najväčšia automobilová skupina na svete zároveň zlepšila svoj výhľad zisku a tržieb v celom účtovnom roku do konca marca. Výrobca hybridného automobilu Prius a sedanu Camry v súčasnosti očakáva celoročný zisk 1,9 bilióna JPY, kým podľa skoršej prognózy to malo byť 1,67 bilióna JPY.

  Toyota sa vrátila na prvé miesto v globálnom predaji áut v roku 2012 po tom, ako v roku 2011 po prírodných katastrofách v Japonsku a Thajsku klesla na tretie miesto za americký koncern General Motors (GM) a nemecký Volkswagen. Predtým bola Toyota najväčším predajcom áut od roku 2008 do roku 2010. Skupina v roku 2013 podľa minulotýždňových údajov zvýšila predaje o 2 % na 9,98 milióna áut.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.