Sýrska vláda sa zúčastní na druhom kole rokovaní v Ženeve

0
169

BEJRÚT 6. februára (WEBNOVINY) – Námestník sýrskeho ministra zahraničia v piatok oznámil, že vláda sa rozhodla zúčastniť na druhom kole mierových rokovaní v švajčiarskej Ženeve. Informovala o tom štátna televízia.

“Rozhodlo sa o účasti delegácie Sýrskej arabskej republiky na druhom kole ženevskej konferencie v marci,” citovala televízia námestníka Fajsála Mukdáda. Týždeň búrlivých rokovaní v Ženeve medzi vládou prezidenta Baššára al-Asada a hlavnou Západom podporovanou opozíciou sa skončil bez výrazných výsledkov.

Odporúčame aj:

Sýria ešte nevie, či príde na ďalšie mierové rokovania

Končia sa mierové rokovania o Sýrii, výsledky sú slabé

Témou diskusií je likvidácia chemických zbraní v Sýrii

Na druhom kolo mierových rozhovorov, ktoré navrhla OSN na 10. februára, sa sýrska opozícia mieni zúčastniť. Režim však nebol rozhodnutý a politická a mediálna poradkyňa al-Asada Busajna Šaabánová ešte v stredu v rozhovore pre sýrsku štátnu televíziu povedala, že delegácia, ktorá sa zúčastnila na prvom kole rokovaní, stále zhodnocuje jej výsledky.

Mukdád uviedol, že delegácia režimu sa chce počas druhého kola sústrediť na zastavenie “terorizmu”, pričom tento výraz vláda používa pre všetkých povstaleckých bojovníkov. Opozícia sa naopak plánuje zamerať na sformovanie prechodnej vlády a trvá na tom, že v nej pre al-Asada nie je miesto.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.