Suché sklá na aute počas dažďa? Nič nie je nemožné

0
14
Suché sklá na aute počas dažďa? Nič nie je nemožné

Jazda v aute a k tomu prudký dážď sú nepríjemná kombinácia. Z vnútornej strany sa vám okná začnú rosiť a z vonkajšej musíte prívaly vody stierať pomocou stieračov. Stierače mnohých šoférov rušia kvôli hluku a mihotaniu. S rosením skiel v interiéri si poradí klimatizácia alebo odvlhčovače vzduchu. Ale čo robiť s mokrými sklami z vonkajšej strany?

Zázračné ošetrenie skiel vozidla

Ak vám počas čistenie vozidla ponúknu v servise ošetrenie skiel tekutými stieračmi, neváhajte podobne ako keď vám navrhnú inštalovať snímač tlaku pneumatík. Nemusíte sa obávať vysokej ceny a ani poškodenia skiel. Tekuté stierače nie sú nič iné ako prípravok, ktorý sa nanesie na povrch skla. Tento prípravok sa niekedy označuje ako Nano sprej. Po jeho nanesení na sklené povrchy dažďové kvapky vytvárajú zhluky a vďaka rýchlosti vozidla stečú mimo skla.

Skvelé je, že tekuté stierače vám uľahčia motoristický život podobne ako označenie pneumatík  aj v iných situáciách ako len v daždi. Lepšie sa vám budú čistiť zamrznuté sklá v zime. Sklá sa tiež dobre čistia od hmyzu a iných usadenín. Škoda, že sa nedajú nejakým zázračným prípravkom, ktorý by bol akceptovaný zákonom,  nahradiť kovové snehové reťaze.

Kedy tekuté stierače účinkujú najlepšie

Tekuté stierače nefungujú tak, že by odpudzovali vodu automaticky. Je nutné, aby ste počas dažďa jazdili rýchlosťou vyššou ako 60 km/h. Pri tejto rýchlosti voda zo skiel stečie tak rýchlo, že sa nestačia na povrchu tvoriť šmuhy, mapy alebo kvapôčky vody.

Nielen v servise vám tekuté stierače „vyrobia“

Osobne sme sa po prvý raz stretli s tekutými stieračmi vďaka obsluhe v auto umyvárni. Výsledkom aplikácie prípravku sme boli nadšení, a preto sme pátrali či je možné tekuté stierač kúpiť. Zistili sme, že na trhu sú desiatky prípravkov. Niektoré účinkujú niekoľko mesiacov a niektoré nevydržia ani mesiac. Líši sa nielen dĺžka účinku, ale tiež ich schopnosť odpudzovať vodu. Je lepšie vyskúšať niekoľko prípravkov a počas prevádzky ich testovať.

Kúpiť tekuté stierače sa naozaj oplatí. Nejde o drahé prípravky a za ich efekt to stojí. V zime vďaka tekutým stieračom zotriete ľad len za pomoci klasických stieračov alebo jemným prejdením škrabky po okne. Počas daždivého počasia sa nemusíte obávať zhoršenej viditeľnosti. Veľmi pomáhajú aj v lete, keď idete na dovolenku autom. Nočná jazda zanechá na skle desiatky mušiek a chrobákov, ktoré stačí zotrieť vodou. Rýchlejšie vyčistíte sklá aj po znečistení od trusu vtákov.