Spoliehate sa v horách na vyslobodzovacie pásy? Pozor na zákony

0
674
Spoliehate sa v horách na vyslobodzovacie pásy? Pozor na zákony
Spoliehate sa v horách na vyslobodzovacie pásy? Pozor na zákony

Snehové reťaze nie sú síce súčasťou povinnej zimnej výbavy, ale ich absencia na vyznačených úsekoch vás môže prísť draho. V takomto úseku riskujete nielen pokutu, ale aj to, že do snehu zapadnete, dostanete šmyk alebo sa nebudete môcť rozísť v prudkom kopci.

Vyslobodzovacie pásy nestačia

Už samotný názov vyslobodzovacie pásy naznačuje, že ide o pomôcku, ktorá slúži na vyslobodenie vozidla zo záveja. V žiadnom prípade pásy nedokážu nahradiť snehové reťaze. Napriek tomu im mnohí motoristi dávajú prednosť z troch dôvodov. Prvým je samozrejme cena. Tu sa musíme pozastaviť, pretože lacnejšie modely snehových reťazí sa cenou približujú k vyslobodzovacím pásom. Je preto na zváženie, či vám pár ušetrených eur stojí za riziko. Druhým dôvodom, prečo vodiči vozia so sebou radšej pásy ako reťaze, je ich lepšia skladnosť. Tu opäť môžeme argumentovať, pretože napríklad textilné snehové reťaze sú veľmi skladné a hlavne v našich končinách zákonom akceptovateľné. Tretím dôvodom je horšia manipulácia a nasadzovanie snehových reťazí. Tento dôvod sa dá vykompenzovať reťazami, ktoré disponujú samoupínacím mechanizmom. Odporúčame vám nič nenechať na náhodu a k vyslobodzovacím pásom pribaliť do kufra vozidla overené značky snehových reťazí. Kvalitné a medzi spotrebiteľmi obľúbené snehové reťaze Pewag nájdete v obchodoch v mnohých variantoch a v rôznej cenovej hladine.

Naučte sa jazdiť so snehovými reťazami

Ak nevlastníte neohroziteľný traktor a snehové reťaze na traktor, budete sa musieť s menším vozidlom naučiť techniku jazdy s reťazami. Je vždy lepšie vyskúšať jazdu nanečisto, a preto si pred cestou do hôr zajazdite s reťazami na parkovisku pred domom. Základom je jazdiť čo najpomalšie. Už samotný zákon upravuje jazdu s reťazami, s ktorými môžete šoférovať maximálne 50 km/h. Vyhnite sa prudkým zmenám smeru, dupaniu na plynový a brzdový pedál. Vaša jazda musí byť plynulá a sebaistá. Pred každou zákrutou spomaľujte vopred a nie v zákrute. Ak je to možné, brzdenie nechávajte na motor. Ihneď po prejdení vyznačeného zasneženého úseku snehové reťaze odmontujte. V opačnom prípade si môžete poškodiť pneumatiky, disky alebo dokonca vozovku.