Soul odsúdil poslanca, v prípade vojny pripravoval puč

0
555

SU-WON 17. februára (WEBNOVINY) – Juhokórejský súd v pondelok na 12 rokov poslal za mreže ľavicového poslanca za organizovanie prevratu v spolupráci s režimom v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR).

Li Sok-ki sa tak stal prvým odsúdeným zákonodarcom za prípravu puču od zavedenia demokracie v Južnej Kórei koncom 80. rokov minulého storočia. Politik je členom menšej opozičnej Zjednotenej pokrokovej strany.

Verdikt voči 52-ročnému poslancovi však ešte nie je definitívny, keďže je právny zástupca avizoval, že sa voči nemu odvolá. Okrem neho poslal súd za mreže aj ďalších šesť jeho spolustraníkov.

Z vyšetrovania juhokórejských tajných služieb vyplýva, že Li sa v máji 2013 zúčastňoval na tajných stretnutiach, kde spolu s ďalšími radikálmi plánoval ozbrojené útoky na juhokórejskú komunikačnú a železničnú infraštruktúru v prípade vypuknutia vojny s KĽDR. Súčasťou konšpirácie mala byť aj príprava atentátov na viaceré osoby z vedenia krajiny.

Li všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že je to len “hon na čarodejnice” s cieľom odpútať pozornosť od škandálov tajných služieb. Pred budovu súdu v meste Su-won južne od hlavného mesta Soul ho prišli podporiť stovky priaznivcov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.