Slovenskí výskumníci vyvinuli látku na samočistiace maskáče

0
491

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Slovenskí výskumníci hlásia hotovo – pre vojakov vyvinuli špeciálnu textilnú látku na samočistiace maskáče. Voda do nich nevsiakne, ale kvapky rolujú po povrchu látky a berú so sebou aj nečistoty, čím výskumníci dosiahli imitáciu samočistiaceho efektu lotosového listu.

Samočistiaci efekt

Podarilo sa im to pomocou nanotechnológií, pri ktorých požadované vlastnosti materiálov získavajú úpravou ich povrchovej štruktúry textílie. „Na konci roka 2013 boli vykonané poloprevádzkové skúšky, zamerané na výrobu multifunkčnej textílie, v rámci ktorých boli potvrdené výskumne pripravené parametre a vlastnosti,“ potvrdil pre agentúru SITA výsledok projektu riaditeľ Výskumného ústavu textilnej chémie VÚTCH-CHEMITEX Jozef Šesták.

Financovanie projektu si výskumný ústav a ministerstvo obrany rozdelili na polovicu, výskum si vyžiadal približne 485-tisíc eur. Vyvinutý prototyp textílie má okrem už spomínanej hydrofóbnosti so samočistiacim efektom aj ďalšie vlastnosti, ktoré chcela armáda. Má zvýšenú pevnosť, výrazne zlepšenú priepustnosť vzduchu, významne zníženú horľavosť, digitálnu potlač (dezén „púšť a les“), stálofarebnosť a antimikrobiálnu úpravu.

Posúdia využitie

„V súčasnosti sa pripravuje záverečná správa výskumného projektu, ktorá zhŕňa výsledky výskumu a po predložení na MO SR bude záverečná oponentúra vo februári 2014. Zároveň sa pripravujú prototypy poľných uniforiem vo viacerých kvalitatívnych variantoch, ktoré budú predložené na záverečné posúdenie v rámci Ministerstva obrany SR,“ dodal Šesták. S tým, že výsledky oponentúry rozhodnú o využití výsledkov projektu.

Vo VÚTCH-CHEMITEX už majú vyvinuté aj tzv. antimikrobiálne nanosóly (chemické roztoky pripravené opäť aplikáciou nanotechnológií). Tie zamedzujú rastu a rozširovaniu mikroorganizmov a baktérií, čím sa zvyšuje hygiena nosenia a údržby odevu. Technologická novinka má vojakom zabezpečiť najvyšší možný komfort na bojisku. Armáda chce dosiahnuť, aby vojaci mohli pôsobiť v teréne tak, že počasie a poveternostné vplyvy budú čo najmenej ovplyvňovať ich činnosť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.