Slovenská decembrová inflácia bola nižšia ako priemer OECD

0
166

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Medziročná inflácia na Slovensku bola v decembri nižšia ako priemer za celú Organizáciu pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). V rámci celej OECD zrýchlila na 1,6 % z novembrových 1,5 %.

Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila v utorok OECD. Inflácia v rámci eurozóny meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) v decembri zrýchlila na 0,9 % z novembrových 0,8 %. Na Slovensku medziročná inflácia podľa OECD aj indexu HICP v decembri predstavovala 0,4 %.

K zrýchleniu inflácie v rámci OECD prispeli najmä ceny energií, ktoré sa v decembri zvýšili o 1,7 % po stagnácii v predchádzajúcom mesiaci. Ceny potravín stabilizovali rast na úrovni 1,5 %. Bez započítania cien potravín a energií medziročná inflácia v OECD v decembri zostala stabilná na úrovni 1,6 %.

Spomedzi popredných ekonomík decembrová inflácia zrýchlila rast v Kanade (na 1,2 % z novembrových 0,9 %), v USA (na 1,5 % z 1,2 %), Nemecku (na 1,4 % z 1,3 %) a v Japonsku (na 1,6 % z 1,5 %). Medziročná inflácia stagnovala vo Francúzsku a Taliansku (zhodne 0,7 %) a spomalila vo Veľkej Británii (na 2 % z 2,1 %).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.