Slováci úverujú najmä bývanie, požičali si 20 miliárd

0
427

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Slováci mali ku koncu minulého roka od bánk požičaných celkovo 19,62 miliardy eur. V medziročnom porovnaní je to podľa štatistík Národnej banky Slovenska nárast o 9,9 %.

Od konca roka 2008 stav úverov obyvateľstvu dokonca vzrástol o 66,6 %. Vtedy banky celkovo poskytli 11,78 miliardy eur. Apetít Slovákov po úveroch rastie každým rokom, i keď tempo rastu sa mierne spomalilo.

Pod celkový rast úverov obyvateľstva sa podpísali najmä úvery na bývanie. Tých banky v minulom roku poskytli 4,7 miliardy eur pri raste o 29 %. Ich významnú časť Slováci podľa vyjadrení Prima banky použili aj na refinancovanie úverov. Celkový stav úverov na bývanie vzrástol medziročne o 11,8 % na minuloročných 14,87 miliardy eur. Stav spotrebných úverov sa medziročne zvýšil o 11,7 % na 2,81 miliardy eur.

Medzi najsilnejšie mesiace z pohľadu hypoték už štandardne patrí podľa vyjadrení Prima banky máj a jún. Vtedy banky poskytli obyvateľstvu za mesiac v priemere 380 miliónov eur. "Najväčší záujem o spotrebné úvery zas ľudia prejavili počas októbra a novembra a od bánk si požičali za mesiac v priemere 160 miliónov eur," uviedla riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky Henrieta Gahérová.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.