Slováci budú mať na olympiáde oblečenie s čičmanským vzorom

0
365

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Motívom oblečenia slovenských športovcov na zimných olympijských hrách v Soči (7. – 23. februára 2014) bude opäť čičmiansky vzor. Rovnaký motív mali na sebe aj vlani na OH v Londýne. Aktuálnu kolekciu predstavili v piatok popoludní počas Olympic Fashion Show on Ice na ľadovej ploche bratislavského nákupného centra Avion Shopping Park.

Slováci si v Soči oblečú výrobky značky McKenley od spoločnosti Intersport. Odevné doplnky vyrobila popradská firma Sport Cool a spoločenskú obuv dodala spoločnosť Gabor. Kolekciu dopĺňajú rôzne doplnky od dodávateľov slovenského olympijského tímu.

Obrazom: Fashion show s prezentáciou oblečenia slovenskej výpravy na OH v Soči

"Chceme pokračovať v ľudovej tradícii a motíve z nášho kultúrneho dedičstva. Čičmiansky vzor je tvarovateľný a rôznorodý motív na grafické stvárnenie a použitie. Dá sa s ním krásne pracovať vo viacerých variantoch. Vzor krásne vynikne ako celok aj jednotlivo,” uviedol prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár v tlačovej správe SOV.

Kolekcia oficiálneho oblečenia pre ZOH 2014 pozostáva z troch modelov pre ženy a mužov. Sľub do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča budú olympionici skladať 30. januára 2014 v modrom svetri a čiernych nohaviciach, olympioničky červenom svetri a čiernych nohaviciach.

Na štadión v Soči 7. februára 2014 počas slávnostného otvorenia vpochodujú Slováci v bielych bundách, ženy v bielych a muži v čiernych otepľovačkách. SOV s partnermi pripravil pre športovcov aj medailové oblečenie, ktoré tvoria vrchná biela bunda, softshellové nohavice, tričko s dlhým rukávom, vesta, čelenka, rukavice a šál s čičmianskym vzorom.

Súčasťou kolekcie oblečenia pre ZOH 2014 sú aj doplnky ako tašky, ruksaky či tepláky.

"S čičmianskym vzorom pracujeme aj v rámci reklamnej kampane. Srdce, ktoré sa objavuje na olympijskom oblečení, je prepojené v mediálnej prezentácii Slovenského olympijského tímu tak, aby predstavovalo jeden tím. Chceme tým ukázať, že šport znamená pre Slovákov hrdosť a česť. Česť súťažiť za Slovenskú republiku a zároveň ju s hrdosťou reprezentovať,” uviedol Daniel Líška, predseda predstavenstva Slovenskej olympijskej marketingovej.

Oficiálne oblečenie slovenskej výpravy predstavil na ľade v krasokorčuliarskej exhibícii spolu s talentovanou Bronislavou Dobiášovou účastník zimných olympijských hier 2002 v Salt Lake City Jozef Beständig.

Súťažnému krasokorčuľovaniu sa Bratislavčan nevenuje už osem rokov, naposledy mal "korčule so zúbkami" obuté pred šiestimi rokmi.

Pri predstavení oblečenia skočil aj jednoduchého axla. "V oblečení do Soči s tým naším zo Salt Lake City nevidím veľký rozdiel. Oveľa dôležitejšia je samotná olympiáda a pripravenosť samotného športovca. Oblečenie len dotvára celkovú atmosféru. Aj v roku 2002 sme mali super odevy, teraz je to rovnako. V tomto smere reprezentujeme Slovensko naozaj dobre," vyjadril svoj názor Jozef Beständig. Medzi prezentátormi oblečenia boli aj mladí krasokorčuliari zo Slovana Bratislava.

Slováci využili na svojom oficiálnom oblečení čičmiansky vzor už v Londýne 2012. Tentoraz bude mať tento vzor premiéru na zimných olympijských hrách.

"Som rada, že sa nám podarilo pripraviť kolekciu, ktorá bude jedinečná. Pevne verím, že sa nám aj do budúcnosti podarí udržať v našich kolekciách čičmiansky vzor a to nielen na oblečení pre olympijské hry, ale aj na iné akcie Slovenského olympijského výboru. Som veľmi rada, že súčasné oblečenie dobre vyzerá na mladých ľuďoch. Verím, že sa to bude páčiť aj ostatným. Dúfam, že sme dobre vybrali a splnilo to všetky požiadavky," povedala šéfka slovenskej výpravy na ZOH 2014 Janka Gantnerová.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.