Škola rodinných financií vzdeláva už viac ako päť rokov

0
471

BRATISLAVA 4. februára (WBN/PR) – Takmer 31-tisíc eur na podporu finančného vzdelávania, viac ako 1400 odučených hodín a 3534 účastníkov seminárov sú čísla, ktorými sa za uplynulý rok môže pochváliť už piaty ročník Školy rodinných financií (ŠRF). Projekt realizuje Nadácia pre deti Slovenska s aktívnou podporou spoločnosti Provident Financial. Cieľom projektu je rozvíjať finančnú gramotnosť detí, mládeže a občanov z ohrozených a znevýhodnených komunít a tým pomôcť zlepšiť ich životnú úroveň.

“V piatom ročníku projektu sme schválili 24 žiadostí o grant, pričom najviac sme ich dostali zo Žilinského, Trenčianskeho a Prešovského kraja. Práve účastníci zo žilinského regiónu tvorili takmer polovicu z celkového počtu tých, čo zasadli do lavíc našej školy,” konštatovala Alena Matúšková, projektová manažérka Nadácie pre deti Slovenska. Najväčší záujem o semináre prejavili študenti.

“Pre školu má tento projekt obrovský význam a jeho cieľ je naplnený. Jeho význam prezentuje aj počet účastníkov – 188 – pôvodne sme plánovali len 90, ale pre veľký úspech sme boli otvorení ďalším prednáškam a ďalším tváram počas našich prezentácií.” (Stredná odborná škola technická v Poprade). Seniori, ako dospelí, ktorí vplývajú na život a rozhodnutia detí, sú tiež oblasťou záujmu tohto projektu.

“Sme radi, že sme sa dohodli i s Univerzitou tretieho veku CĎV UK v Bratislave na spolupráci zameranej práve na starších ľudí. Cyklické semináre odštartovali už v januári, cez leto budú prázdniny a pokračujeme v septembri až do konca roka,” dodala A. Matúšková.

V piatom ročníku viacerí lektori viedli účastníkov k aplikácii získaných vedomostí a zručností prostredníctvom metódy Praktický čin. Realizovali ho v 15 organizáciách. Stretnutia boli zamerané najmä na praktickú tvorbu i vedenie rodinného rozpočtu, či hľadanie rezervy úspor na horšie časy, hospodárne nakupovanie a varenie, vedenie domácnosti, aktivity zamerané na praktickú prípravu na pohovor do zamestnania, zakladania si účtov. V bratislavskom občianskom združení Spoločenstvo poznania sa napríklad zamerali na bankové produkty “Študenti 3.ročníka SOŠ mali za úlohu v skupinách osloviť niekoľko bánk a podľa zadania, napr. bežný účet, termínovaný účet alebo spotrebný a bežný účet – porovnanie parametrov, rozdiely, odporúčanie. Urobiť prezentáciu, ktorú predstavili pred spolužiakmi, boli hodnotení v kategóriách: zrozumiteľnosť rečového prejavu, znalosť témy, reč tela, celkový dojem z prezentácie. Výsledkom boli veľkorozmerné plagáty, ktoré boli zavesené na chodbe školy – poskytli informácie aj ostatným študentom nezúčastneným na projekte.”

“Sme presvedčení, že človek, ktorý plánuje svoje financie, vedie si evidenciu príjmov a výdavkov, dokáže rozvážne reagovať v rôznych životných situáciách a nerozhoduje sa impulzívne a stane sa zároveň aj zodpovedným spotrebiteľom. Pre nás ako finančnú spoločnosť je výhodou, ak oproti nám sedí informovaný spotrebiteľ. Je dôležité zdôrazniť, že lektori majú zákaz ponúkať produkty konkrétnych finančných spoločností. Účastníkom môžu poradiť iba vhodné porovnávacie kritériá,” povedala Diana Priechodská Brodnianska zo spoločnosti Provident Financial, ktorá je partnerom ŠRF od vzniku projektu.

5. ročník ŠRF v číslach
– workshop “Význam finančného vzdelávania v komunite”
– zrealizovaný Kurz pre nových lektorov, odučených 56 hodín, 6 týždňový e- learning
– 16 certifikovaných lektorov
– 24 realizovaných projektov v rámci 5. ročníka grantového kola podporených sumou 30 888,99 EUR
– 3 534 účastníkov seminárov ŠRF
– odučených vyše 1 400 hodín v komunitách
– nadviazanie spolupráce s Univerzitou tretieho veku CĎV UK v Bratislave, Jednotou dôchodcov Slovenska, Združenie slovenských spotrebiteľov

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.