Janukovyč vraj vypíše predčasné voľby, Kyjevu hrozia sankcie

0
410

KYJEV 4. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v prípade, že sa nenájde iné riešenie vypíše predčasné prezidentské i parlamentné voľby a určite nepoužije silu.

Tvrdí to jeden z vplyvných poslancov prezidentovej Strany regiónov Juri Mirošničenko. Poslanec pre tamojšie médiá citoval údajné Janukovyčove slová, podľa ktorých “ak my, politici, nenájdeme iné riešenie politickej krízy, predčasné voľby sú jediným demokratickým východiskom”.

Podľa neho prezident tiež vyhlásil, že použitie sily proti demonštrantom na Námestí nezávislosti neprichádza do úvahy, keďže sú “to aj naši občania”.

Odporúčame aj:

Kličko sa obul do Janukovyča, vraj sa obohatil o milióny

Brusel dá Kyjevu finančnú injekciu, ak zreformuje ekonomiku

Ukrajinská opozícia vyzýva Západ, aby sa viac angažoval

Nemci zvažujú sankcie

Ako následok hrozby sankciami proti ukrajinskej vláde si ministerstvo zahraničia v Kyjeve predvolalo nemeckého veľvyslanca a nemeckého šéfa diplomacie v vyzvalo na zdržanlivosť. Bývalá sovietska republika dúfa, že nemecká vláda bude viesť voči Ukrajine “konštruktívnu a nezaujatú ” politiku.

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier pohrozil v utorok ukrajinskej vláde sankciami v prípade, že nenájde politické riešenie súčasnej krízy. “Myslím si, že by sme teraz mali použiť sankcie ako hrozbu,” povedal v rozhovore pre televíznu stanicu ARD. Nemecko sa podľa neho prikloní k tejto možnosti, ak sa situácia nezlepší. Steinmeierove vyhlásenie sa líši od postoja kancelárky Angely Merkelovej, ktorá minulý týždeň zatiaľ vylúčila prijatie sankcií voči ukrajinskému vedeniu.

Do Kyjeva v utorok po dlhšom čase opäť pricestuje vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničie Catherine Ashtonová. V stredu má na programe rozhovory s opozíciou, ale aj prezidentom Viktorom Janukovyčom. S ním chce rokovať o dodatočnej finančnej pomoci, ktorú by mohla Kyjevu poskytnúť EÚ. Výmenou za podporu by mali byť záväzky zo strany Ukrajiny o zreformovaní svojej ekonomiky, ale aj ďalších oblastí.

Janukovyč v novembri podpísal dohodu o priamej finančnej pomoci zo strany Ruska po tom, ako odmietol ratifikovať asociačnú dohodu s úniou. Tento krok rozpútal bezprecedentné masové protesty v uliciach Kyjeva a neskôr aj v ďalších mestách po celej krajine.

Ukrajinský prezident v pondelok po takmer týždni vystúpil na verejnosti a vo svojom prejave varoval demonštrantov pred násilím. “Musíme povedať nie extrémizmu, radikalizmu, rozdúchavania nenávisti v spoločnosti,” vyhlásil.

Novembrové rozhodnutie nepodpísať dohody s EÚ na Ukrajine vyvolalo najhoršiu krízu od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Ukrajinská opozícia je dlhodobo nespokojná s príklonom krajiny k Rusku, ktoré koncom roka Kyjevu poskytlo veľkú finančnú podporu i lacnejší plyn.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč pod tlakom protestov v piatok podpísal amnestiu pre opozičných aktivistov a potvrdil tiež rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony sprísňujúce pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta. Demonštranti v Kyjeve naďalej neplánujú opustiť svoj tábor v centre ani okupované budovy, pokračuje však taktiež prímerie medzi radikálmi a políciou vyhlásené po nedávnych stretoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.