Sever Slovenska môže zasypať sneh, hrozia aj záplavy

0
214

Meteorológovia varujú pred snežením a dažďom. Na stredu vydali aj dve výstrahy pred povodňami, ktoré ohrozujú najmä stredné Slovensko.BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Počasie v strednej Európe ovplyvní v strede týždňa studený front, spojený s tlakovou nížou nad Balkánom. Informuje o tom na svojej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav.

Streda prinesie zamračené počasie s dažďom. Od cca 1200 metrov môžeme rátať so snežením, na západe a v Žilinskom kraji bude postupne hranica snženia klesať na cca 500 metrov.

Odporúčame:

Počasie komplikuje aj jazdu po diaľnici, D1 má obmedzenia

Bratislavské odhŕňače sú v pozore, mesto prekvapil sneh

Na severe Slovenska navyše v stredu môže napadnúť štvrť metra nového snehu. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pred snežením výstrahu prvého stupňa. Sneží v Trenčianskom a Žilinskom kraji a bude do polnoci z dneška na štvrtok 13. februára. Napadnúť môže 15 až 25 centimetrov nového snehu. Pozor by si preto mali dávať predovšetkým vodiči, no sneh môže byť nebezpečný aj pre chodcov.

Meteorológovia už vydali aj výstrahu prvého stupňa pred poľadovicou, ktorá platí pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky kraj, Trnavský kraj a Žilinský kraj od 22:00 do štvrtka do 9:00 hodiny rannej.

Najvyššia denná teplota dosiahne v stredu 5 až 10 stupňov Celzia, na západe, Orave a Liptove sa bude pohybovať okolo 0 až 5 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo jedného stupňa Celzia.

Zafúka slabý vietor, na západe severný. Postupne zaveje severozápadný vietor rýchlosťou 10 až 25 kilometrov za hodinu, popoludní na juhozápade miestami okolo 30 a s nárazmi až do 55 kilometrov za hodinu. Na horách dopoludnia zafúka prudký vietor.

Meteorológovia varujú pred rizikom vzniku povodní. Na stredu vydali hydrologickú výstrahu prvého stupňa, ktorá platí v oblastiach Partizánskeho, Bánoviec nad Bebravou, Prievidze, Zlatých Moraviec a Topoľčian.

Ďalej v Leviciach, Žarnovici, Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici. Prvý stupeň výstrahy platí aj vo Zvolene, Detve, Veľkom Krtíši, Krupine, Lučenci a Poltári. Ohrozené sú aj mestá ako Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Hydrologická výstraha platí pre vybrané oblasti do 20:00 hodiny.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.