Rokovania medzi Iránom a Západom vraj už nikam nepovedú

0
398

DUBAJ 17. februára (WEBNOVINY) – Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí nevidí nasledujúce kolo medzinárodných rokovaní o iránskom jadrovom programe veľmi optimisticky, nie je však proti jeho konaniu.

V pondelok jeho vyjadrenie priniesla tlačová agentúra IRNA. Teherán bude so Spojenými štátmi, Čínou, Ruskom, Britániou, Francúzskom a Nemeckom rokovať v utorok vo Viedni. Hlavným bodom je novembrová dohoda so skupinou svetových mocností o obmedzení iránskeho jadrového programu, ktorá platí od 20. januára najbližších šesť mesiacov.

Odporúčame aj:

S Iránom došlo k pokroku, veľa práce však ostáva

Medzinárodné spoločenstvo chce v rokovaniach nadviazať na túto dohodu. “Nie som optimistický, čo sa týka výsledku rokovaní,” povedal Chameneí s tým, že ďalšie vyjednávania nikam nepovedú. Irán podľa Chameneího neporuší svoje záväzky a prísľuby, k ďalším ústupkom sa už ale nezaviaže.

Hlavným predmetom dohody je výroba vysokoobohateného uránu vyvolávajúca obavy z využitia na zbrojné účely, ktorej sa Irán vzdá výmenou za čiastočné zrušenie sankcií zo strany Západu vrátane uvoľnenia 4,2 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur) v zmrazených aktívach. Islamská republika sa naďalej odmieta vzdať práva na využívanie jadrovej energie a popiera, že by sa usiloval o získanie jadrovej zbrane.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.