Putin znížil ceny plynu pre Arméncov a sľúbil všemožnú pomoc

0
266

JEREVAN 3. decembra (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok potvrdil zníženie cien plynu pre Arménsko.

Urobil tak počas prítomnosti v kaukazskej krajine, v ktorého hlavnom meste v čase jeho návštevy demonštrovalo približne tisíc ľudí, pričom viac ako sto z nich skončilo v putách polície.

Putin po rokovaniach s prezidentom Seržom Sarsgjanom deklaroval úsilie o všemožnú pomoc Arménsku v záujme jeho vstupu do Rusmi vytvorenej colnej únie.

Podľa Putina bude cena za tisíc kubických metrov plynu na úrovni 189 dolárov, čo je oveľa menej v porovnaní s ostatnými odberateľmi ruského plynu.

Pomoc sa má týkať aj zníženia cien za zbrane, na ktorých nákupe od Moskvy si vláda v postsovietskej krajine zakladá. Dôvodom je predovšetkým dlhodobé napätie vo vzťahoch susedným Azerbajdžanom.

Arménsky prezident neočakávane v septembri oznámil, že sa rozhodol pripojiť Arménsko k colnej únii, do ktorej už patria okrem Ruska i Bielorusko a Kazachstan, čím zmaril nádeje Jerevanu na podpísanie asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode s EÚ.

Túžbou Putina je vytvorenie colnej únie na čele s Moskvou, ktorá bude základom budúcej Eurázijskej ekonomickej únie s vlastným výkonným orgánom a jednotnou menou. Nespokojenci s takýmto smerovaním krajiny v pondelok na protest pochodovali centrom Jerevanu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.