Prvý ekoterorista z Košíc čaká za mrežami na nový rozsudok

0
382

KOŠICE 20. februára (WEBNOVINY) – Opätovné pojednávanie s Ladislavom K., obžalovaným z obzvlášť závažného zločinu terorizmu a ďalších trestných činov sa vo štvrtok konalo na košickom okresnom súde. Prvý slovenský ekoterorista Ladislav K. čaká za mrežami na rozsudok. Ani vo štvrtok však verdikt nepadol.

Košický krajský súd v októbri na neverejnom odvolacom konaní zrušil rozsudok súdu prvého stupňa voči obžalovanému Ladislavovi K., ktorý bol odsúdený za závažný zločin terorizmu a ďalšie trestné činy na trest odňatia slobody na 25 rokov. Obhajkyňa tu predložila úplne iný posudok na obžalovaného ako znalci v konaní pred prvostupňovým súdom.

Odporúčame aj:

Prvý slovenský ekoterorista z Košíc dostal 25 rokov

Terorista z Košíc sa postavil pred súd, nechcel vypovedať

Preto krajský súd vrátil vec na opätovné konanie na okresný súd a nariadil, aby dal okresný súd vypracovať tretí, kontrolný psychologicko-psychiatrický posudok obžalovaného.

Ako na štvrtkovom pojednávaní informoval predseda trestného senátu, kontrolný posudok má vypracovať znalecká organizácia, ktorá ho dosiaľ nevyhotovila, lebo nemala dostatok času na preskúmanie celého súdneho spisu. Ako uviedol predseda senátu, spis koluje z miesta na miesto najmä z dôvodu, že obhajoba využíva právne možnosti a žiada prepustenie obžalovaného z väzby.

Predseda trestného senátu pojednávanie odročil na 27. marca a dúfa, že dovtedy bude mať súd už tretí kontrolný posudok obžalovaného k dispozícii. Súd vyhovel krajskému prokurátorovi, ktorý žiadal, že ak by bol kontrolný posudok doručený na súd ešte pred pojednávaním, aby sa s ním mohol vopred oboznámiť a zaujať k nemu kvalifikované stanovisko.

Košičana Ladislava K. (33) minulého roku odsúdil Okresný súd Košice I. za obzvlášť závažný zločin terorizmu na 25-ročný trest odňatia slobody. Ladislava K. zaradil súd do ústavu na výkon trestu s najvyšším stupňom stráženia a uložil mu ochranný dohľad na 36 mesiacov.

Podľa súdu spáchal Ladislav K. bombový útok pri košickej prevádzke rýchleho občerstvenia McDonald’s z decembra 2011, ako aj ďalšie činy vrátane výroby výbušnín, nedovoleného ozbrojovania, vydierania či zastrašovania. Všetko v mene sprísnenia ochrany zvierat.

Obhajoba po vynesení rozsudku ihneď podala odvolanie, o ktorom krajský súd rozhodol vlani v októbri, pričom zrušil prvostupňový rozsudok a vrátil vec na konanie na okresný súd.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.