Projekt jednej poisťovne naďalej stojí pre peniaze

0
386

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Podľa plánu vlády mala na Slovensku už od začiatku tohto roka fungovať len jedna štátna zdravotná poisťovňa. Stať sa tak malo v ideálnom prípade, ak by s odpredajom súkromných poisťovní Dôvera a Union súhlasili ich vlastníci. Ani mesiac po termíne nie je jasné kedy a či bude unitárny systém zavedený. Celý projekt už niekoľko mesiacov stojí na financiách.

“Ako správca štátnej kasy musím dnes povedať, že na to nemáme peniaze,” vyhlásil po rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír. Ako pripomenul, zdroje plánuje získať predajom spoločnosti Slovak Telekom. Konkrétnu sumu potrebnú na zavedenie jednej poisťovne však nekomentuje.

Cenu určí odborník

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tvrdí, že predstavu majú, avšak zároveň podotýka, že skutočnú cenu súkromných zdravotných poisťovní určí až odborník. Ministerka stále trvá na tom, že unitarizácia by bola pre systém mimoriadnym prínosom, prízvukuje však, že všetko musí byť v súlade s legislatívou.

“Je nutné skutočne urobiť aj finančné vyrovnanie,” uviedla Zvolenská. Ako dodala, unitarizácia je vážny krok, ktorý musia spraviť dobre a tak, aby nemal zásadné finančné dopady aj neskôr na obyvateľov Slovenska.

Šéfka rezortu zdravotníctva odmieta, že by unitarizáciu zastavili. Tvrdí, že jej rezort pripravil všetko čo mal, a to vrátane potrebnej legislatívy. Hneď ako bude mať MZ financie, plánuje v projekte pokračovať. Na rad príde poradca, ktorý určí cenu Dôvery a Unionu, následne sa začnú rokovania s vlastníkmi týchto zdravotných poisťovní.

V materiáli, ktorý v stredu MZ predložilo na rokovanie kabinetu, sa konštatuje, že sa nebudú robiť ďalšie kroky, ktoré by mohli znamenať predčasné a teda neefektívne nakladanie s verejnými zdrojmi. Tento postoj sa stretol s pozitívnym ohlasom Združenia zdravotných poisťovní (ZZP).

“Rozhodnutie Vlády SR, neplytvať ďalej peniazmi daňovníkov na projekt, ktorý neprinesie úspory v zdravotníctve, považujeme za správne. V kontexte stavu štátneho rozpočtu a medzinárodných záväzkov je to aj jediné možné riešenie,” uviedla prezidentka ZZP Katarína Kafková. Dodáva, že v čase keď sa znížili platby za poistencov štátu a nedarí sa zvládnuť rast zadlženosti nemocníc, je nevyhnutné sústrediť sa na zvyšovanie efektivity zdravotníctva.

Opozícia tvrdí, že ide o nezmysel

Opoziční poslanci označujú projekt jednej zdravotnej poisťovne za nezmyselný a zbytočný. Predseda KDH Ján Figeľ vyzval premiéra Roberta Fica, aby ho definitívne zastavil. Tvrdí, že stovky miliónov eur potrebuje SR na platy zdravotníkov a modernizáciu nemocníc. Bývalý minister zdravotníctva, súčasný poslanec za KDH, Ivan Uhliarik pripomína, že v Dôvere a Unione je dobrovoľne poistená tretina populácie, ktorá ak by chcela unitárny systém, tak sa dobrovoľne prepoistí.

“Ak to tak neurobili, asi nechcú jednu zdravotnú poisťovňu a zdá sa, že pred prezidentskými voľbami to pochopil aj Robert Fico,” skonštatoval Uhliarik. To, že by na Slovensku bola len jedna zdravotná poisťovňa nevidí ako problém, namieta však, že vláda si na to zvolila najdrahší možný spôsob. “Teraz pre Slovensko by to bolo veľmi drahé riešenie, aby sme prechádzali pod jednu zdravotnú poisťovňu,” povedal Uhliarik.

Do súvisu s prezidentskou kampaňou dáva tému unitarizácie aj poslanec za SDKÚ- DS Viliam Novotný. Materiál predložený na vládu je podľa neho len témou do kampane. Poslanec tvrdí, že premiér chce vyzerať ako chlapík, ktorý sa nebojí finančných skupín a zahraničných investorov a zatočí s nimi.

“Tu nejde o nič iné, iba o marketingový populistický predvolebný ťah Roberta Fica v prezidentských voľbách,” skonštatoval Novotný. Zároveň si myslí, že už ani samotný premiér neverí tomu, že jedna zdravotná poisťovňa bude. Vníma to len ako tému, ktorou vláda zabáva občanov, v čase keď rastie dlh nemocníc, nevyriešili sa platy sestier a zvyšuje sa nespokojnosť pacientov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.