Pripravte si auto na Jar

0
1127

Či už máte malé autíčko, alebo veľké SUV, jedno majú spoločné. Na jar potrebujú údržbu a nie je to len práca pre mechanikov. Radu vecí si môžete urobiť aj sami doma a ušetriť.

  1. VYMEŇTE FILTRE

Olejový filter vám v servise vymenia spoločne s olejom, vzduchový po zhruba 20 tisícoch kilometroch a peľový zhruba po 15 tisícoch, teda každý rok. Peľový filter pritom zabraňuje peľu, aby sa dostali do klimatizácie a zachraňuje alergikov na jar. Ak sa nevymení tak sa množia napr. plesne. Napriek tomu na jeho výmenu rad ľudí úplne zabúda.

  1. VYČISTITE KLIMATIZÁCIU

Ventilátor, ktorý ochladzuje vzduch prúdiaci do kabíny a za prevádzky na ňom silne kondenzuje voda. Preto sa tam dobre darí zákerným mikroorganizmom. Znečistenie výparníka zvyšuje aj spotrebu vozidla. Každý druhý rok by mala byť vykonaná aj výmena chladiacej kvapaliny. Dokonale vám ju vyčistia na Opel Astra alebo Opel Grandland len v servise. V obchodoch môžete zohnať aj jednoduchý dezinfekčný sprej, s ktorým zvládnete základnú údržbu sami.

  1. VYMENTE STIERAČE

Bežné stierače vydržia v dobrej kondícii približne pol roka. Zimné primŕzaniu ku sklu alebo zmeny teplôt im vôbec nesvedčia a nevyhovujú. Ak je zvyšok stierača v poriadku, môžete vymeniť len gumičky, ktoré zoženiete v predajniach.

  1. POVYSÁVAJTE INTERIÉR

Štrk a zaschnuté blato alebo prach v koberčekoch. To sme si do auta počas zimy nanosili všetci. Dôkladné vyčistenie interiéru firmou vás vyjde na 15 až 65 Euro. No viete si poradiť aj doma ak máte lepší vysávač a vyčistíte si dať Opel Crossland podľa vašich predstáv.

  1. NAMAŽTE PÁNTY

Po zime môžu začať vŕzgať pánty pri dverách. Skontrolujte ich, očistite a premažte.

  1. SKONTROLUJTE BRZDY

Kontrola brzdového obloženia v servise je jarná povinnosť. Mráz a sneh namáhal celý systém vrátane ABS. Doštičky môžu byť opotrebované, kotúče zvlnené a snímače ABS zanesená špinou. Skontrolovať si nechajte aj tlmiče a podvozok. Nech je vaše auto bezpečné a brzdí tak ako má!