Priemyselné ceny na Slovensku klesli viac ako bol priemer EÚ

0
557

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne aj v celej 28-člennej Európskej únii v novembri oproti októbru oslabili o 0,1 %. V porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka sa novembrové ceny priemyselných producentov v eurozóne znížili o 1,2 % a v rámci celej EÚ klesli o 1 %.

Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Na Slovensku ceny priemyselných producentov klesli viac ako bol priemer za celú eurozónu aj za celú EÚ. Medzimesačne totiž v novembri oslabili o 0,7 % a medziročne o 2 %.

V rámci krajín, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, sa novembrové ceny priemyselných výrobcov medzimesačne najvýraznejšie znížili v Estónsku (-1,8 %), Maďarsku (-1,3 %), Dánsku (-1,1 %) a v Španielsku (-0,9 %). Medzimesačné zvýšenie cien priemyselných výrobcov v novembri evidovali iba v Českej republike (0,7 %), Francúzsku (0,5 %), Holandsku (0,3 %) a v Grécku a Švédsku (zhodne 0,1 %).

Medziročne priemyselné ceny v novembri oslabili predovšetkým v Bulharsku (-4 %), Holandsku (-3,4 %) a Belgicku (-2,7 %). V porovnaní s rovnakým mesiacom predošlého roka najvýraznejší rast cien priemyselných výrobcov v novembri evidovali v Estónsku (8,7 %), Rumunsku (0,9 %), Írsku (0,8 %) a v Českej republike (0,6 %).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.