Dodávky zemného plynu z Ruska boli a sú bezproblémové

0
518

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Dodávky zemného plynu na Slovensko z Ruskej federácie cez Ukrajinu boli počas sviatkov bezproblémové. Ako potvrdil pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan, ani v súčasnosti slovenský prepravca plynu nezaznamenal neštandardné výpadky v dodávkach plynu. "Preprava plynu cez územie Slovenska bola počas sviatkov uskutočnená v štandardnom režime a tento stav pretrváva aj v súčasnosti. Nezaznamenali sme žiadne neštandardné výkyvy tlakov ani objemov prepravovaného plynu,“ povedal Chuguryan.

Všetci kompetentní zhodne tvrdia, že aj v prípade opakovania plynovej krízy spred piatich rokov je Slovensko pripravené aj na scenár úplného odstavenia dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. Slovensko by sa v prípade plynovej krízy mohlo v súčasnosti okrem klasických dodávok zemného plynu, ktoré sú zabezpečené na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov, a plynu uloženého v podzemných zásobníkoch, spoľahnúť aj na extra dodávky plynu vyplávajúce zo zmlúv Slovenského plynárenského priemyslu, ako aj na reverzné toky plynu s Českou republikou a Rakúskom.

V novembri minulého roka sa objavili informácie, že Ukrajina zastavila dovoz ruského plynu pre spor o jeho cenu. Ukrajina platila vtedy za plyn z Ruska približne 400 amerických dolárov za tisíc kubických metrov, čo bola jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiadal Moskvu o zmiernenie podmienok. Rusko v polovici decembra nakoniec súhlasilo s tým, že zníži ceny zemného plynu pre Ukrajinu o približne tretinu, a to na 268,5 amerických dolárov za tisíc kubických metrov.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.