Pribudli lieky bez doplatku i nové liečivá

0
468

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Od začiatku januára tohto roka je bez doplatku pacienta alebo s doplatkom maximálne do jedného eura 2529 liekov, teda 51 % z celkového množstva kategorizovaných liekov. Vyplýva to z novej kategorizácie liekov, platnej od 1. januára 2014, o ktorej informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Martina Lidinská.

Bez doplatku je 1771 liekov, čo predstavuje viac ako tretinu z celkového počtu liekov. Do skupiny liekov bez doplatku tak v porovnaní s októbrom minulého roka pribudli takmer tri desiatky liekov.

Pacienti majú od začiatku nového roka k dispozícii aj tri nové druhy liekov. Prvý z nich je podľa Lidinskej určený na liečbu bolestivej formy chronickej pankreatitídy alebo cystickej fibrózy. Druhý liek slúži na liečbu alergickej nádchy. Tretím prípravkom je hormonálna terapia pre ženy v postmenopauze. V dvoch prípadoch kategorizačná komisia rozšírila indikačné (budú slúžiť na liečbu ďalších diagnóz) a preskripčné obmedzenia liekov (môžu ich predpisovať aj lekári so špecializáciou v odbore infektológia a dermatovenerológia).

Naďalej platí, že na každé chronické ochorenie existuje liek s nulovým alebo so sociálne únosným doplatkom do jedného eura. Po dohode s lekárom si pacient môže vybrať náhradný, lacnejší liek, s nulovým alebo minimálnym doplatkom. Pri 30 najviac predpisovaných liekoch sa doplatky pacientov v porovnaní s kategorizáciou platnou od 1. októbra 2013 nemenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.