Premiér Fica bude parlament odvolávať pre emisie

0
1080

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico bude vo štvrtok čeliť v parlamente odvolávaniu pre emisnú kauzu. Mimoriadnu schôdzu zvolal predseda parlamentu Pavol Paška na žiadosť troch opozičných strán KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS.

Vysvetlenia pozadia emisného kšeftu s garážovou firmou Interblue Group, pri ktorom prišlo Slovensko o bezmála 50 miliónov eur, sa opozícia predtým dožadovala na riadnej schôdzi, neskôr na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, vládny Smer-SD obidva razy kroky opozičných strán zablokoval.

Fico nezastavil obchod

V novembri 2008 ministerstvo životného prostredia a americká “garážová” spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU pre obdobie rokov 2008 až 2012 za cenu 5,05 eura za tonu. V roku 2008 Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur. “Na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur,” povedal pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ešte v októbri 2008 vtedajší minister životného prostredia o tomto pripravovanom obchode so spoločnosťou Interblue Group informoval vládu Slovenskej republiky. Na čele vlády stál vtedy súčasný predseda vlády Robert Fico, ktorý podľa Freša neurobil nič, aby obchod zastavil.

Podľa informácií denníka Sme Slovenská informačná služba údajne Fica v lete 2008, teda pred uzavretím obchodu, informovala, že ide o nevýhodný predaj. Tajná služba pravosť dokumentu zatiaľ nepotvrdila ani nevyvrátila.

Odporúčame:

Vláda obviňuje opozíciu, cez emisie vraj poškodzuje Fica

Daniel Lipšic chce riešiť kauzu emisie priamo vo Švajčiarsku

Roberta Fica budú druhý raz odvolávať, tentoraz pre emisie

Z peňazí chcel zatepľovať

Kauza emisií síce vznikla počas prvej Ficovej vlády na Ministerstve životného prostredia SR, no do finálnej podoby sa dostala až pod vedením vtedajšieho a súčasného predsedu vlády. “Keď vtedajší minister životného prostredia Ján Chrbet prišiel v máji 2009 s návrhom, aby vláda zmluvu zrušila, predseda vlády Robert Fico ministra životného prostredia odvolal. Aj týmto krokom prijal svoju politickú zodpovednosť za kauzu emisie,” pripomenul predseda SDKÚ-DS.

Vtedajší aj súčasný predseda vlády Robert Fico podľa neho prevzal pred piatimi rokmi za kauzu politickú zodpovednosť, keď vyhlásil, že ak opozícia a médiá neposkytnú listinný dôkaz o tom, že iné štáty predávali emisie výhodnejšie, kauza sa preňho končí a z peňazí za emisné kvóty ide “zatepľovať” byty a rodinné domy.

Premiér by mal prebrať zodpovednosť

Dnes má slovenská strana k dispozícii od orgánov Švajčiarskej konfederácie podrobné informácie o osobách, ktoré zarobili na predaji emisných kvót. “Existenciu tohto zoznamu potvrdila aj slovenská polícia a nepriamo aj minister vnútra a jeden z najbližších spolupracovníkov premiéra Robert Kaliňák,” povedal Frešo. Napriek týmto skutočnostiam predseda vlády a kandidát na prezidenta SR Robert Fico podľa Freša viackrát spochybnil existenciu tohto zoznamu a označil ho dokonca za bluf.

Fico, ktorý prevzal osobnú zodpovednosť za nevýhodný predaj, dnes podľa Freša robí všetko pre to, aby situáciu zľahčoval, neinformoval a nehovoril pravdu o existencii zoznamu ľudí, ktorí profitovali z emisnej kauzy. “Na základe týchto skutočností sme ako navrhovatelia presvedčení, že Robert Fico nemôže ďalej zastávať post predsedu vlády SR. Národná rada by mala využiť svoju právomoc a diskutovať o týchto vážnych skutočnostiach. Je na predsedovi vlády SR, aby na tejto schôdzi NR SR urobil všetko pre vyvrátenie podozrení z korupčného pozadia pri predaji emisií za jeho vlády v rokoch 2006 – 2010 a informoval poslancov, prečo niekoľko týždňov robil všetko pre utajenie zoznamu,” vyhlásil Frešo. Podľa neho rovnako by mal predseda vlády vyvrátiť všetky zverejnené podozrenia, že stopy z emisného obchodu vedú k jeho údajnému sponzorovi. “Záležitosť je o to vážnejšia, že predseda vlády SR kandiduje aj na post prezidenta SR a za kauzu prevzal v minulosti osobnú zodpovednosť,” dodal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.