Poslanci začnú schôdzu úžerníkmi, preberú aj svoje platy

0
491

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Dvadsiata deviata schôdza Národnej rady Slovenskej republiky má v utorok pokračovať po mimoriadnej schôdze parlamentu o predaji emisií, ktorú poslanci vládneho Smeru zablokovali.

Poslancom zostáva prerokovať 46 zo 67 bodov.

V poradí piaty deň riadneho zasadnutia otvorí diskusia k novele Občianskeho zákonníka, ktorou chcú poslanci Smeru zabrániť úžerníckym praktikám a sprísniť pôsobenie nebankových spoločností. Medzi najpodstatnejšie zmeny patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru.

Tá by nemala prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú.

Nové podmienky pre nebankovky

Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou. Zmeny sa podľa návrhu poslancov vládneho Smeru Otta Brixiho a Antona Martvoňa dotknú aj poskytovateľov nebankových služieb.

Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne päťročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcií aj voči ďalším orgánom štátnej správy.

Poslanci aj o platoch ústavných činiteľov

Opozičný Most-Híd navrhuje zmeny pri obsadzovaní miest vo verejnej správe.

Podľa navrhovanej úpravy by sa mali robiť výberové konania nielen na vedúce, ale aj na referentské pozície. Pracovné ponuky by mali štátne organizácie navyše zverejňovať aj inde, ako len na svojich internetových stránkach.

Okrem štátnych úradov by prostredníctvom výberových konaní mali prijímať nových ľudí aj samosprávy, teda mestá, obce a vyššie územné celky.

Parlament bude diskutovať o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorou poslanci za KDH presadzujú, aby zákonodarcovia mohli poberať iba jeden príjem, aj keď vykonávajú viacero verejných funkcií.

Predseda KDH Ján Figeľ upozorňuje, že sa kumulujú mandáty poslancov NR SR s exekutívnymi funkciami na úrovni samosprávy, ale aj inštitúcií, ako sú nemocnice či poisťovne. Predseda KDH verí, že pravidlo “jeden mandát stačí” sa stane ústavným pravidlom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.