Poľský pedofilný vrah nie je na Slovensku, tvrdia policajti

0
441

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Poliaci nepožiadali Slovensko, aby cez inštitút ochrany svedka pomohli s ochranou prepusteného pedofilného vraha Mariusza Trynkiewicza.

“Poľská strana nás nepožiadala o žiadnu spoluprácu v súvislosti s touto osobou,” povedal v pondelok policajný prezident Tibor Gašpar. Na brífingu reagoval na medializované informácie o pohybe Poliaka. “Sú totiž už blízko k pojmu poplašná správa,” uviedol.

Ak by Poliaci chceli u nás schovať a chrániť svedka, museli by o tom napísať žiadosť slovenskej polícii. O umiestnení svedka rozhoduje prezident Policajného zboru. “Žiadnu takúto žiadosť sme nedostali a žiadnu takúto žiadosť som nepodpisoval,” vyhlásil Gašpar. Dodal, že naša právna úprava pozná ochranu svedkov, nie ochranu osoby prepustenej z výkonu trestu.

Využívajú spoluprácu

Gašpar tiež vyhlásil, že Trynkiewicz u nás po prepustení nebol a ani teraz nie je. “Nenachádzal sa a ani sa nepredpokladá, že by sa mal nachádzať,” vravel s tým, že slovenská polícia komunikuje s Poliakmi už od chvíle, keď sa hovorilo o Poliakovom prepustení.

“Využívame všetky nástroje medzinárodnej spolupráce, ako je policajný pridelenec vo Varšave, národná ústredňa Interpolu, Europol a osobné kontakty. Dostávame priebežne informácie na náš odbor cieľového pátrania, kde máme 24-hodinovú službu, ktoré sa týkajú možného pohybu tejto osoby na území Poľska,” hovoril policajný šéf.

Na slobode po 25 rokoch

Na otázku, čo by polícia spravila, keby prešiel na územie Slovenska, Gašpar odpovedal, že by mohli zakročiť v okamihu, keby došlo k protiprávnej činnosti. Keďže totožnosť prepusteného Poliaka je známa, podľa Gašpara robia aj vnútrozemské opatrenia.

Poliak Mariusz Trynkiewicz opustil väzenie minulý týždeň v utorok v noci po tom, čo si odsedel trest a v sprievode polície odišiel na neznáme miesto. Rozsudok smrti za znásilnenie a zabitie štyroch chlapcov v roku 1988 zmenili na základe amnestie na 25 rokov.

Portál denníka Nový Čas Čas.sk v pondelok napísal, že Trynkiewicz by mohol byť na Slovensku. Web citoval poľský denník Fakt, ktorý sa odvoláva na zdroj z prostredia polície, ktorý hovorí, že prepusteného pedofila zaradili do programu na ochranu svedkov, aby mohol začať nový život.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.